Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrowiec śpi? Tak twierdzą autorzy wystawy

Anna Śledzińska
Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z Tej Bajki, zaprasza w czwartek na wystawę pod niepokojącym tyłem „To miasto śpi”.

Ostrowiec Świętokrzyski jest miastem poprzemysłowym. To znaczy, że to właśnie dzięki przemysłowi, głównie hutniczemu, Ostrowiec stał się dużym miastem, drugim w województwie.

- Gdy ten ciężki przemysł niemal opuścił miasto dwadzieścia lat temu, znaleźliśmy się w trudnej sytuacji, by nie powiedzieć beznadziejnej. Żyjemy w okresie przejściowym, w którym Ostrowiec przestał być miastem hutniczym i nie wypracował jeszcze dla siebie nowej formuły. Faktem pozostaje, że tradycja hutnicza, i związany z nią etos pracy, jest dominującym składnikiem tożsamościowym każdego ostrowczanina. Powinniśmy umieć być dumni z tej tradycji, by móc budować przyszły kształt miasta – mówi Wojciech Mazan, jeden z organizatorów wystawy.

Dla Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z tej Bajki od lat źródłem inspiracji i terenem działań jest w dużej mierze postindustrialna przestrzeń dawnej Huty Ostrowiec (tak zwanego Starego Zakładu). Najważniejszym w tym kontekście działaniem jest realizowany corocznie projekt plenerowy „Kolacja na Hucie”, wynikający z chęci ożywienia terenu, który wymarł dla przemysłu i nadania mu nowego wymiaru - artystycznego, kulturalnego i społecznego. Od wrześniu 2013 roku stowarzyszenie prowadzi tu Pracownię Otwartą „Kontrola Jakości”. Miejsce to jest z jednej strony przestrzenią galeryjną i warsztatową, z drugiej zaś miejscem na pracownie dla artystów, którzy często tworzą prac inspirowane hutniczą tradycją Ostrowca.

Kuratorzy obecnej wystawy Marcin Jedlikowski i Wojtek Mazan, wykorzystując różnorodne media artystyczne i pozaartystyczne - archiwalne i współczesne fotografie, video, muzykę, obiekty z epoki - starają się zaprezentować możliwe scenariusze postępowania z hutniczą spuścizną. Ta wizualno-tekstowo-dźwiękowa opowieść zaprezentowana zostanie na przykładzie historii dwóch wież ciśnień, które przez lata dominowały w panoramie hutniczego miasta i były jego symbolem. Obecnie została jedna z nich, a jej byt wciąż stoi pod znakiem zapytania. W wystawie wykorzystane zostaną prace m.in. Janusza Gajewskiego, Tomasza Zugaja i Wojtka Mazana.

Wernisaż odbędzie się w czwartek, 19 listopada o godzinie 18, w Pracowni Otwartej „Kontrola Jakości", przy alei Solidarności 9.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie