MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powrót z zagranicy na... bezrobocie cz. II

Redakcja
Posługując się formularzem E 303 można zarejestrować się w polskim PUP i otrzymać zasiłek transferowany z zagranicy tylko przez trzy lata.
Posługując się formularzem E 303 można zarejestrować się w polskim PUP i otrzymać zasiłek transferowany z zagranicy tylko przez trzy lata.
Część druga artykuły z wyjaśnieniem czym różnią się formularze E 301 i E 303?

W ubiegłym tygodniu pisałem na temat tego, co potrzebne jest do uzyskania zasiłku w Polsce, gdy pracowało się zagranicą. W poprzedni artykuł wkradły się pewne nieścisłości, które dziś wyjaśniam.

Podstawą uzyskania zasiłku jest oczywiście legalna praca za granicą. W ubiegłym tygodniu podałem informację o formularzu E 301, który należy uzyskać za granicą, od tamtejszych służb zatrudnienia.

E 301 jak świadectwo pracy

Druk ten jest rzeczywiście niezbędny do uzyskania zasiłku, stanowi bowiem unijne zastępstwo świadectwa pracy. Jest to uniwersalny formularz, obowiązujący na terenie całej Unii. Istotne jest jednak to, że dzięki niemu możemy ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych na zasadach i w wysokości obowiązującej w Polsce. W poprzednim artykule błędnie podałem, że zasiłek będzie przeliczany z obcej waluty i zapewne wyższy od wypłacanego przez polskie urzędy pracy. Tak nie jest, druk E 301 pozwoli na uzyskanie zasiłku w wysokości obowiązującej w Polsce.

Jest on po prostu poświadczeniem, ile czasu i kiedy przepracowaliśmy za granicą. W sumie, aby uzyskać zasiłek w Polsce, powinniśmy mieć przepracowane 365 dni w okresie 18 miesięcy poprzedzających datę rejestracji w PUP. Nie należy więc zwlekać z rejestracją, aby nie okazało się, że w ciągu 18 poprzedzających ją miesięcy przepracowaliśmy mniej niż to jest wymagane.

E 303 poświadcza
prawo do zasiłku

Jeśli natomiast chodzi o zasiłek zagraniczny wypłacany w Polsce (którego kwota z reguły przewyższa wielkość polskiego zasiłku), to najważniejszy jest druk E 303. To również standardowy formularz obowiązujący na obszarze Unii. Czym różni się od E 301? Otóż E 303 zaświadcza o tym, że nabyliśmy prawo do zasiłku dla bezrobotnych za granicą. Formularz ten służy do przenoszenia prawa do tego zasiłku na terenie Unii. Posługując się nim rzeczywiście można zarejestrować się w polskim PUP i otrzymywać zasiłek transferowany z zagranicy, ale są dwa warunki. Po pierwsze, rejestrujemy się jako osoba poszukująca pracy, a nie bezrobotna. Po drugie, zasiłek będziemy otrzymywać tylko przez trzy miesiące.

Podsumowując, druk E 301 to poświadczenie faktu, że przepracowaliśmy za granicą pewien okres i jest jednym z dokumentów, który pozwala ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych w Polsce, na takich samych zasadach i w takiej samej wysokości jak osoby pracujące cały czas w kraju.

Natomiast druk E 303 umożliwia osobie bezrobotnej, która posiada prawo do zasiłku w jednym z krajów Unii Europejskiej, na przyjazd do Polski w celu poszukiwania pracy, zachowując prawo do zasiłku. Do transferu zasiłku uprawnia właśnie formularz E 303.

Za błędy, które wkradły się do poprzedniego artykułu, wszystkich Czytelników przepraszam.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie