Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom razem z Kielcami walczą o "siódemkę" (video, zdjęcia)

/JaS/
Prezydenci Radomia,  Andrzej Kosztowniak i Kielc - Wojciech Lubawski podpisali petycję sprzeciwiając się możliwym opóźnieniom w budowie trasy S7
Prezydenci Radomia, Andrzej Kosztowniak i Kielc - Wojciech Lubawski podpisali petycję sprzeciwiając się możliwym opóźnieniom w budowie trasy S7 Aleksander Piekarski
- Nie ma racjonalnego uzasadnienia, by droga S7 nie była szybko budowana - mówił dziś w Targach Kielce Andrzej Kosztowniak, prezydent Radomia. Wespół z włodarzem Kielc, Wojciechem Lubawskim podpisali oni petycję w sprawie budowy "siódemki".

[galeria_glowna]

Zainteresowanie spotkaniem w sprawie drogi krajowej numer siedem przerosło oczekiwania organizatorów. Było tyle ludzi, że musieli dostawiać krzesła.

- Takie działanie jest bardzo potrzebne, budujemy w ten sposób społeczeństwo obywatelskie - dziękował organizatorom Wojciech Lubawski, prezydent Kielc.

Spotkanie prezydentów Radomia i Kielc (zastępca prezydenta Krakowa nie dotarł) zainicjowały organizacje pozarządowe stowarzyszenia - Obiady Czwartkowe z Kielc, Kieleckie Inwestycje, Radomskie Inwestycje oraz Portal Radom i Region Radomski. To reakcja na rządowe plany przesunięcia w czasie budowy krajowej "siódemki" za względu na cięcia finansowe w Krajowym Funduszu Drogowym. Chodzi głównie o obwodnicę Radomia, odcinek od Skarżyska do granicy z Mazowszem, od Jędrzejowa do granicy z Małopolską oraz wschodnią obwodnicę Krakowa. Na spotkaniu w Targach Kielce pojawiło się wielu świętokrzyskich parlamentarzystów wszystkich opcji, przedstawiciele zarządu województwa oraz gospodarze gmin, przy których biegnie "siódemka".

Skuteczna forma nacisku

- Droga numer siedem to jedna z najważniejszych dróg w naszym kraju. Od Warszawy aż po Kraków ta droga bezwzględnie musi być zrealizowana. Na przygotowania poniesiono już wielkie nakłady. Cieszę się, że jest to spotkanie, bo największą siłą jest siła społeczna, takie formy nacisku powinny być najmocniej wykorzystywane, bo są najskuteczniejsze - mówił prezydent Radomia, Andrzej Kosztowniak.

- Istniejąca "siódemka" od lat jest dla nas ciężarem. Przez brak jej rozbudowy byliśmy naznaczeni słabą gospodarką, bo ciężko było do nas dojechać. Nie wierzę w to, aby wszystkie poniesione dotąd wysiłki został zmarnowane. Mam nadzieję, że chuchamy tylko na zimne - podkreślał Wojciech Lubawski, prezydent Kielc.

Problem ekologów

Na spotkaniu głos zabrała także szefowa świętokrzyskiej Platformy Obywatelskiej, Marzena Okła - Drewnowicz, która otrzymała właśnie odpowiedź z ministerstwa infrastruktury w sprawie "siódemki". - Odcinki od Skarżyska do granicy z Mazowszem oraz od Jędrzejowa do granicy z Małopolską na terenie województwa świętokrzyskiego w załączniku 1a rządowego projektu Programu Budowy Dróg i Autostrad znajdują się na liście zadań priorytetowych, których realizacja może być rozpoczęta do 2013 roku - relacjonowała posłanka pismo z resortu. Zaznaczyła, że jest istotny protest ekologów w stosunku do fragmentu trasy pod Skarżyskiem.

- Poważną kwestią jest wniosek u unieważnienie decyzji środowiskowej w sprawie czysto formalnej. Nawet, jeśli ministerstwo go oddali ekolodzy mogą oddać sprawę do sądu, co może przesunąć budowę drogi o trzy - cztery lata - mówiła Marzena Okła - Drewnowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie