Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Laboratoria na miarę XXI wieku! Politechnika Radomska wzbogaci się o nowoczesne urządzenia badawcze

jp
Marian Sułek (drugi z lewej) i osoby, które pracowały przy programach unijnych (od lewej): Katarzyna Mucha, Elżbieta Noworol – Luft, Arkadiusz Durasiewicz, Katarzyna Figarska.
Marian Sułek (drugi z lewej) i osoby, które pracowały przy programach unijnych (od lewej): Katarzyna Mucha, Elżbieta Noworol – Luft, Arkadiusz Durasiewicz, Katarzyna Figarska. Janusz Petz
Politechnika Radomska otworzy wkrótce Halę Technologiczną z nowoczesnymi laboratoriami. W kilku dziedzinach badawczych uczelnia ma pełnić wiodącą rolę w kraju.

Przedsięwzięcie ma poprawić konkurencyjność regionu oraz zwiększyć transfer innowacji do lokalnej gospodarki. Obiekt mieści się przy Wydziale Materiałoznawstwa, Technologii i Wzornictwa przy ulicy Chrobrego. Budowa budynku dobiega końca. Część urządzeń czeka już na uruchomienie.

PRACE BADAWCZE I KSZTAŁCENIE STUDENTÓW

Wśród urządzeń badawczych będą miedzy innymi prasa hydrauliczna do proszków kosmetycznych, skaningowy mikroskop elektronowy z mikroanalizatorem rentgenowskim, aparat do automatycznego oznaczania azotu, spektofotometr z podajnikiem próbek, mobilna instalacja niskociśnieniowa do mikrofiltracji i ultrafiltracji. Laboratorium zacznie działać na jesieni.

Prace naukowo - badawcze połączone z dydaktyką będą prowadzone w czterech dziedzinach - chemicznej, energetycznej, metalowej i skórzanej.

- Aparatura badawcza będzie wykorzystywana do celów naukowych, ale też w
dydaktyce. Jest to o tyle ważne, że na przykład studenci wykonujący prace dyplomowe będą mogli znaleźć kontakt z konkretnymi przedsiębiorstwami - powiedział Marian Sułek, prorektor uczelni do spraw badań naukowych.

NAUKA I PRZEMYSŁ

Bardzo ważna będzie współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami - niektóre z urządzeń badawczych mają na przykład służyć do opracowywania bezpiecznych sposobów utylizacji odpadów garbarskich. - Studenci studiujący kosmetologię będą mogli na przykład oceniać kosmetyki, pod względem ich jakości, bezpieczeństwa. Będziemy zajmowali się nowymi rodzajami kosmetyków. Zresztą już teraz współpracujemy z firmami działającymi w tej branży, opracowujemy receptury, dzielimy się patentami - powiedział Marian Sułek.
Dodał, że tak nowoczesnych urządzeń do badań z dziedziny kosmetologii i chemii gospodarczej, jakie znajdą się w uczelnianym laboratorium nie ma w żadnej innej placówce badawczej w Polsce. Część laboratorium, która będzie prowadziła prace badawcze dotyczące energetyki ma się zająć miedzy innymi poszukiwaniem najefektywniejszych niekonwencjonalnych źródeł energii.

SILNIKI SAMOCHODOWE I OBRABIARKI

Będą też najnowocześniejsze obrabiarki sterowane numerycznie. - Przy dzisiejszych technologiach obsługa obrabiarek najnowszych generacji należy do dziedziny wiedzy inżynieryjnej. Odpowiadamy, więc na zapotrzebowanie lokalnego rynku pracy, na którym działa wiele firm z branży metalowej. Takich fachowców nie kształcą szkoły zawodowe - powiedział Marian Sułek. Około 8 milionów złotych to wartość projektu unijnego realizowanego przez Politechnikę Radomską, którego częścią był zakup urządzeń do badań zużycia silników samochodowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie