Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąb Bartek został zeskanowany. Wkrótce ukaże się jego obraz w 3D (zdjęcia)

Lidia Cichocka
Grupa studentów biorących udział w skanowaniu Bartka. Pierwszy z lewej stoi Piotr Wężyk.U5YPH816HML985740
Grupa studentów biorących udział w skanowaniu Bartka. Pierwszy z lewej stoi Piotr Wężyk.U5YPH816HML985740 Łukasz Zarzycki
Bardzo ciekawy projekt zeskanowania dębu Bartek realizuje kilka studenckich kół naukowych z Krakowa. Pod okiem Piotra Wężyka z Uniwersytetu Rolniczego studenci z jego uczelni, z Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Uniwersytetu Pedagogicznego skanowali w piątek Bartka w Zagnańsku.

[galeria_glowna]
- To najstarsze polskie drzewo, zasługuje na takie opracowanie - tłumaczy Piotr Wężyk. Skanowanie polega na zapisaniu milionów danych. - Pracę wykonują dwa skanery wysyłające miliony impulsów świetlnych i na podstawie odbicia mierzące odległość - tłumaczy Wężyk. - Dzięki temu otrzymamy trójwymiarowy model drzewa, który można wykorzystać na wiele sposobów. Można obliczyć jego objętość, wirtualnie dokonywać przycięć konarów badając statykę. Można też pokusić się o odtworzenie korony drzewa przed utratą konarów. Wskazówką dla nas, gdzie one się znajdowały są narośla i zgrubienia na pniu - wyjaśnia naukowiec, który od siedmiu lat zajmuje się skanowaniem drzew.

- Po jednym dniu pracy będziemy dysponować gigabajtami danych, które udostępnimy. Opracujemy model a poza naukowym ich wykorzystaniem można też posłużyć się nimi wykonując model Bartka w krysztale, lub drukując go na laserowej drukarce 3D, będzie piękny i bez podpór.

Piotr Wężyk planuje już kolejną wizytę w Zagnańsku i skanowanie drzewa latem, kiedy dąb będzie miał liście. - Zapraszam na naszą stronę, gdzie jest więcej szczegółów dotyczących naszego projektu: www.geo.ur.krakow.pl.

Naukowiec ma nadzieję, że jeśli pomysł skanowania się spodoba podobnych opracowań doczekają się Jaskinia Raj lub groty koło Skorzeszyc. - Sprzęt mamy, studentów chętnych do pracy też, potrzebny jest tylko sponsor, który zafunduje przejazd i utrzymanie w czasie zajęć - to niewielkie koszty jak na takie przedsięwzięcie - dodaje Piotr Wężyk.
Model Bratka w technologii 3 D powinien być gotowy w ciągu kilku tygodni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie