Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sondażowe wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Platforma wygrywa i bierze trzy mandaty?

Paweł WIĘCEK
Platforma Obywatelska pokonała Prawo i Sprawiedliwość w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu małopolsko-świętokrzyskim i wszystko wskazuje na to ,ze weźmie trzy mandaty.

UWAGA

UWAGA

W niedzielę po godzinie 23 będziemy podawać wyniki głosowania w poszczególnych gminach każdego powiatu w Świętokrzyskiem.

W sondażu przeprowadzonym w niedzielę przed lokalami wyborczymi w województwach małopolskim i świętokrzyskim Platforma Obywatelska zdobyła 31,1 procent poparcia. Na drugim miejscu z wynikiem 28,4 procent uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość.
Badanie na grupie 1000 osób, które oddały swój głos, zrealizowali w niedzielę podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego w każdym z powiatów dziennikarze "Echa Dnia", "Gazety Krakowskiej" oraz "Dziennika Polskiego".

TAK GŁOSOWALIŚMY

Według naszej prognozy w okręgu małopolsko-świętokrzyskim z wynikiem 31,1 procent wygrała Platforma Obywatelska. Za nią znalazło się Prawo i Sprawiedliwość - 28,4 procent poparcia. Nie stanowi to zasadniczej różnicy względem badania, które przeprowadziliśmy dwa tygodnie temu.

CZYTAJ TAKŻE: Sondażowe wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego w województwie świętokrzyskim. Thun, Wenta i Gosiewska

Sondażowe wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego w województwie małopolskim. Thun, Legutko i Duda

Trzecia lokata przypadła Sojuszowi Lewicy Demokratycznej - 8,5 procent. Wyborczy wyścig na czwartym miejscu zakończyła Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro - 7,9 procent. Dalej jest Polskie Stronnictwo Ludowe (7,2 procent), Polska Razem Jarosława Gowina (7,0 procent) i Nowa Prawica - Janusza Korwin-Mikke - 5,4 procent. Ten komitet jako ostatni w zestawieniu przekroczył 5-procentowy próg wyborczy. Poniżej znalazły się trzy komitety: Europa Plus Twój Ruch - 3,3 procent, Ruch Narodowy - 0,9 procenta oraz Demokracja Bezpośrednia - 0,3 procenta.

Spośród kandydatów najwięcej głosów w całym okręgu zebrała Róża Thun z Platformy Obywatelskiej. Z wynikiem 16,8 procent totalnie zmiażdżyła konkurencję. Warto podkreślić, iż na Różę Thun znacznie częściej stawiały kobiety niż mężczyźni. Drugi w kolejności Ryszard Legutko (Prawo i Sprawiedliwość) uzyskał 8,5 procent poparcia. Tego kandydata z kolei wybierało więcej mężczyzn aniżeli kobiet. Pierwszą "trójkę" zamyka Andrzej Duda, także z Prawa i Sprawiedliwości - 7,4 procent.

Najwyżej notowani reprezentanci regionu świętokrzyskiego w zestawieniu 16 kandydatów z najlepszym wynikiem to: Bogdan Wenta (PO) - 4,3 procent oraz Beata Gosiewska (PiS) - 4,2 procent. Co ciekawe, oboje tak wysokie poparcie zawdzięczają wyborcom z województwa świętokrzyskiego.

W tym samym katalogu 16 najlepszych znalazło się w sumie trzech przedstawicieli PO i aż pięciu PiS. Pokazuje to, jaką strategię przyjęły komitety wyborcze - ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego koncentrowało się raczej na eksponowaniu kandydatów jako przedstawicieli partii, natomiast Platforma Obywatelska postawiła na silne lokomotywy wyborcze.
ONI WEZMĄ MANDATY?

W okręgu małopolsko-świętokrzyskim do obsadzenia będzie prawdopodobnie siedem mandatów. Kto je weźmie? Gdyby na podstawie naszej prognozy dokonać podziału mandatów - przy zastrzeżeniu, iż biorące w tym procesie komitety wyborcze przekroczą próg w skali kraju - Platforma Obywatelska wyśle do Brukseli trzech swoich przedstawicieli: Różę Thun, Bogusława Sonika oraz Bogdana Wentę. Prawu i Sprawiedliwości przypadną dwa mandaty: dla Ryszarda Legutki oraz Andrzeja Dudy. Jeśli jednak PiS ostatecznie pokonałby PO, europosłem z partii Kaczyńskiego zostanie Beata Gosiewska. W tej sytuacji z marzeniami o pracy w Parlamencie Europejskim będzie się musiał pożegnać Bogdan Wenta.

Sojusz Lewicy Demokratycznej drugi raz z rzędu prawdopodobnie wprowadzi do Europarlamentu Joannę Senyszyn. Szansę na kolejną kadencję zyska Czesław Siekierski z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Po opublikowaniu wyników ogólnopolskich najbardziej prawdopodobna prognoza nowych europosłów z naszego okręgu to: Różą Thun, Bogusław Sonik i Bogdan Wenta - z PO, Ryszard Legutko i Andrzej Duda - z PiS, Joanna Senyszyn z SLD i Czesław Siekierski z PSL.

Wszystko będzie zależało od frekwencji. Gdy okaże się niska, w okręgu do podziału będzie jedynie sześć mandatów. Wówczas do Parlamentu Europejskiego nie dostanie się Joanna Senyszyn. Możliwy jest jednak i taki scenariusz, że mandat otrzyma Stanisław Żółtek z Nowej Prawicy Janusza Korwin - Mikke.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie