Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z celiakią na Ty. W sobotę spotkanie edukacyjne w Szpitalu Dziecięcym

/IB/
W sobotę 7 czerwca w Szpitalu Dziecięcym w Kielcach odbędzie się spotkanie edukacyjne.

Chorzy na celiakię i ich rodziny w województwie świętokrzyskim postanowiły walczyć o poprawę jakości życia osób żyjących z tą chorobą. Nowo powstałe stowarzyszenie osób chorych na celiakię zaprasza w najbliższą sobotę 7 czerwca do Szpitala Dziecięcego w Kielcach na spotkanie edukacyjne ,,Z celiakią na TY".

Będzie można dowiedzieć się więcej na temat choroby, jej objawów, diety, praktycznego funkcjonowania osób na diecie bezglutenowej. - Zapraszamy osoby na diecie bezglutenowej, a szczególnie rodziców dzieci chorych na celiakię. Razem możemy więcej - mówi Anna Przenzak, mama siedmioletniego Michała chorego na celiakię, inicjatorka powołania w Kielcach świętokrzyskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.

Spotkanie ,, Z celiakią na TY" odbędzie się 7 czerwca w sali konferencyjnej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach przy ulicy Langiewicza 2, w godzinach 11-13.30.

Wykłady na temat celiakii wygłoszą: Jolanta Maślana - pediatra, gastroenterolog, kierownik Poradni Gastroenterologicznej, przy Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Kielcach i Beata Gładysiewicz - pediatra, gastroenterolog z Poradni Gastroenterologiczna przy Szpitalu Dziecięcym w Kielcach. Dietetyk Anna Marczewska z Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej przybliży zasady diety bezglutenowej. Gościem spotkania będzie również Paulina Sabak, przedstawiciel Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Osób Chorych na Celiakię i na Diecie Bezglutenowej, która opowie o działalności Stowarzyszenia na rzecz osób bezglutenowych w Polsce. Podczas spotkania przewidziana jest także degustacja produktów bezglutenowych. Wstęp wolny.

Celiakia(choroba trzewna) to trwająca całe życie immunologiczna choroba o podłożu genetycznym. Charakteryzuje się nietolerancją glutenu, białka zapasowego zawartego w zbożach (pszenicy, życie, jęczmieniu, owsie). Działający toksycznie gluten prowadzi do zaniku kosmków jelita cienkiego, maleńkich wypustek błony śluzowej, które zwiększają jego powierzchnię i są odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych. W efekcie toksycznego działania glutenu wchłanianie pokarmu jest upośledzone, co prowadzi do wystąpienia różnorodnych objawów klinicznych. Jedyną metodą leczenia celiakii jest stosowanie przez całe życie ścisłej diety bezglutenowej.

Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej szacuje, że na to schorzenie cierpi w Polsce około 380 000 osób, z czego ogromna większość, bo aż około 360 000 osób nie jest świadomych choroby. Pod opieką poradni gastroenterologicznej Szpitala Dziecięcego w Kielcach jest obecnie blisko 400 dzieci chorych na celiakię. Częstość występowania celiakii ciągle wzrasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie