Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakończyła się budowa urządzeń radionawigacyjnych na lotnisku w Sadkowie

Izabela KOZAKIEWICZ [email protected]
Radiolatarnia na Sadkowie jest już gotowa. Brakuje między innymi procedur operacyjnych.
Radiolatarnia na Sadkowie jest już gotowa. Brakuje między innymi procedur operacyjnych. archiwum
Termin zakończenia prac i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie zostały dotrzymane - informuje Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Ale żeby z radiolatarni Portu Lotniczego Radom można było korzystać potrzeba mnóstwa formalności. Nieoficjalnie mówi się, że zakończą się one w grudniu.

Polska Agencji Żeglugi Powietrznej budowała na radomskim Sadkowie radiolatarnię i radiodalmierz DVOR/DME. Prace ruszyły z poślizgiem. Ale, jak informuje PAŻP już się zakończyły.

TERMINY KLUCZOWE

W sierpniu skończyła się część budowlana. Na działce, którą przekazał Port Lotniczy Radom stanął budynek i konstrukcja urządzeń radionawigacyjnych. Przez kolejne tygodnie trwał montaż urządzeń elektronicznych.

18 września odbyły się obloty wdrożeniowe DVOR/DME. Jak informuje rzecznik prasowy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej zakończyły się one wynikiem pozytywnym. DVOR i DME zamontowane na radomskim lotnisku spełniają wymagania i zalecenia dla tego typu urządzeń.

- Termin zakończenia prac i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie zostały dotrzymane. Tym samym możemy poinformować, że zakończył się proces budowy urządzenia DVOR/DME na radomskim lotnisku w Sadkowie - mówi Paweł Paluch.

KIEDY BĘDĄ KORZYSTAĆ?

Ale to niestety dopiero połowa sukcesu. To, ze latarnia została wybudowana nie oznacza jeszcze, że mogą z niej korzystać piloci lądujący i startujący z Sadkowa. Okazuje się, ze droga do tego wcale nie jest krótka.

Urządzenia muszą być między innymi wpisane do rejestru Lotniczych Urządzeń Nawigacyjnych. Prowadzi go Urząd Lotnictwa Cywilnego. Muszą się znaleźć także w tak zwanym zbiorze informacji lotniczych AIP.

Przede wszystkim muszą być opracowane procedury startów i lądowań z radomskiego lotniska z wykorzystaniem nowych urządzeń radinawigacyjnych. Tym zajmuje się Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. One też muszą zresztą znaleźć się w rejestrach.

Zapytaliśmy wczoraj Polską Agencję Żeglugi Powietrznej o to, kiedy załatwione będą formalności i opracowane procedury. Na razie nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie