Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Świętokrzyska wprowadzi swój wynalazek do przemysłu!

Piotr Burda
Doktorant Wojciech Sadkowski i doktor Krzysztof Ludwinek z Politechniki Świętokrzyskiej przy modelu swojej wersji silnika Stirlinga. Za rok ma być gotowy jego prototyp, przygotowany do montażu w firmie Fluid z Sędziszowa.
Doktorant Wojciech Sadkowski i doktor Krzysztof Ludwinek z Politechniki Świętokrzyskiej przy modelu swojej wersji silnika Stirlinga. Za rok ma być gotowy jego prototyp, przygotowany do montażu w firmie Fluid z Sędziszowa. Aleksander Piekarski
Setki milionów złotych wydano w ostatnich latach na laboratoria, projekty naukowe, patenty. Nie miały być na pokaz, miały służyć regionowi, lokalnym przedsiębiorstwom.

- Stało się. Mamy pierwszy przykład komercjalizacji wiedzy. Pierwszy raz patent Politechniki Świętokrzyskiej zostanie zastosowany w praktyce - mówi profesor Stanisław Adamczak, rektor Politechniki Świętokrzyskiej, nie kryjąc zadowolenia.

Kielecki patent

Tym wynalazkiem jest zmodyfikowany silnik Stirlinga, który zamienia spaliny na energię mechaniczną. Dzieje się tak dzięki zmianom, jakie wprowadzili w nim doktor Krzysztof Ludwinek i doktorant Wojciech Sadkowski z Politechniki Świętokrzyskiej. Uzyskali patent, który uczelnia zgłosiła do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. W agencji pojawił się Jan Gładki, prezes firmy Fluid z Sędziszowa, zajmującej się odzyskiwaniem energii z biomasy roślinnej.

Szukał nowych rozwiązań dla swojej firmy, zaproponowano mu patent naszej politechniki. Podpisano już porozumienie w tej sprawie. Partnerem firmy Fluid jest też Politechnika Częstochowska. Ze współpracy, oprócz firmy z Sędziszowa i uczelni wyższych, skorzysta też środowisko naturalne, bo silnik jest ekologiczny. Na końcu listy korzyści prezes Jan Gładki wymienia: - Do korzyści należy również satysfakcja, że znaleźliśmy takie rozwiązanie na polskiej uczelni.

O to chodzi

Na Politechnice Świętokrzyskiej powołano zespół naukowy, który przygotuje prototyp silnika. Zespołowi przewodniczy profesor Stanisław Adamczak. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczyło milion złotych na przygotowanie silnika. - To ważna chwila. Przemiany ostatnich lat służyły temu, aby z osiągnięć nauki mogli korzystać ludzie. Pomysły nie mogą pozostać tylko na papierze. Tylko to daje nam szansę rozwoju gospodarczego - podkreśla profesor Stanisław Adamczak, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie