Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia na wysokim poziomie

Dorota Klusek [email protected]
Matura z historii na poziomie rozszerzonym. Dziś na naszej stronie zestaw ćwiczeń przygotowujących do matury z tego przedmiotu.

Pisanie wypracowania, analizowanie tabel i wykresów, czytanie map, znajomość dzieł sztuki oraz najważniejsze - wiedza o tym, co się działo przed laty. O czym jeszcze warto pamiętać, by zdać maturę na poziomie rozszerzonym?

PRACA ZE ŹRÓDŁEM

Uczeń, który zdecydował się pisać na maturze historię na poziomie rozszerzonym, będzie musiał zmierzyć się z trzema częściami testu. W pierwszej sprawdzi swoją wiedzę, ale także umiejętności interpretowania i syntetyzowania. Na podstawie różnych źródeł wiedzy: pisanych, ikonograficznych, statystycznych czy kartograficznych, będzie musiał udzielić odpowiedzi na podane w arkuszu pytania. - Od pracy z różnymi źródłami informacji uczeń nie ucieknie. Dlatego na tę umiejętność powinien szczególnie zwrócić uwagę i poćwiczyć - radzi Ewa Kolus, nauczycielka z Kolegium Szkół Prywatnych w Kielcach, autorka naszego arkusza ćwiczeń maturalnych z historii.

Część druga już całkowicie została podporządkowana analizie źródeł wiedzy historycznej, czyli pracy z tekstami źródłowymi. Z jednej strony cenna będzie umiejętność czytania ze zrozumieniem, ale na tym się nie kończy. W pytaniach trzeba też wykazać się wiedzą wykraczającą poza informacje przedstawione w tekstach.
CENNE WYPRACOWANIE

Wreszcie w części trzeciej pojawia się zadanie rozszerzonej odpowiedzi, czyli mówiąc wprost, wypracowanie. Na podstawie jednego z dwóch tematów uczeń będzie musiał napisać własny, krótki i spójny tekst. - Jest to bardzo wysoko punktowana część testu, ponieważ można tu zdobyć nawet 20 punktów, ale niestety jest to też zadanie, które sprawia maturzystom największe trudności. Mają oni kłopoty z napisaniem wypracowania na tematy historyczne - zauważyła Ewa Kolus. A trzeba się w nim wykazać już nie tylko wiedzą. To za mało. Tu już liczą się umiejętności porównywania i analizowania. Uczeń musi samodzielnie myśleć, szukać przyczyn pewnych zjawisk oraz wyciągać i formułować wnioski.

Ewa Kolus po raz kolejny przypomina o dokładnym i starannym czytaniu instrukcji do arkusza oraz by dokładnie przestrzegać treści poleceń. - Jeżeli w zadaniu trzeba postawić literkę "a" przy pierwszym chronologicznie wydarzeniu, a "b" przy najpóźniejszym, to nie wprowadzamy dodatkowych oznaczeń. Podobnie jest ze zdaniami, w przypadku których trzeba napisać czy są prawdziwe, czy fałszywe. Jeżeli tak brzmi polecenie, tak też trzeba napisać. Tymczasem niektórzy uczniowie zaznaczają je plusami albo minusami - zauważa Ewa Kolus, która już od kilku lat, jako egzaminator maturalny, sprawdza arkusze.

SPRAWDZAMY I ROZWIĄZUJEMY

Warto też dokładnie obejrzeć arkusz, sprawdzić, czy wszystkie reprodukcje są dobrze widoczne oraz czy nie brakuje żadnej strony. Kiedy wszystko się zgadza, czas zacząć rozwiązywać test. Powodzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie