Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jazda po chodnikach

Lidia Cichocka
Dostosowanie chodników do jazdy na rowerze i wytyczenie na nich ścieżek kosztować ma około 300 tysięcy złotych. Żeby było jak najtaniej, miasto chce wszystkie prace wykonać samo.
Dostosowanie chodników do jazdy na rowerze i wytyczenie na nich ścieżek kosztować ma około 300 tysięcy złotych. Żeby było jak najtaniej, miasto chce wszystkie prace wykonać samo. archiwum
Miejski Zarząd Dróg przygotował już mapę chodników, na których wytyczone zostaną drogi dla rowerów.

- Budowa ścieżek idzie powoli, więc chociaż w ten sposób pomożemy rowerzystom - mówi Piotr Wójcik, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach. MZD podeszło do sprawy poważnie, obfotografowano wszystkie chodniki, których szerokość sprzyja wpuszczeniu rowerzystów.

- Z naszych ustaleń wynika, że ścieżki można poprowadzić ul. Jesionową - odcinek od nowej ścieżki przy ul. Łódzkiej do tej biegnącej nad zalewem. Może ona iść dalej wzdłuż ulicy Jesionowej i Świętokrzyskiej aż do alei Solidarności.

TRZEBA DOSTOSOWAĆ
Drugi rejon, w którym będzie można jeździć po chodnikach, to odcinek od basenu przy ulicy Szczecińskiej - Bohaterów Warszawy, Tarnowską i Popiełuszki. Odcinek ma około 3 kilometry długości i trzeba go dostosować do jazdy: przesunąć przystanki bliżej jezdni, wyrównać chodniki. Niestety, ulicami np. Armii Ludowej czy na drugą stronę Popiełuszki (na wysokości Wrzosowej) rower trzeba przeprowadzać.
Rowerem można by się też poruszać po ulicy Źródłowej i wzdłuż Sandomierskiej do wysokości Szczecińskiej. - Ale to droga donikąd - mówi dyrektor.
- Wytyczanie ścieżek ma sens, gdy łączą się one z istniejącymi odcinkami lub wyprowadzają bezpiecznie za miasto. Dlatego zastanawiamy się nad tym rejonem, rozważamy też wyodrębnienie miejsca dla rowerów wzdłuż ulicy Witosa. Ulica jest szeroka, tylko pytanie jak zapewnić bezpieczeństwo rowerzystom? Na tym odcinku kierowcy z reguły jeżdżą bardzo szybko.

POTRZEBA 300 TYSIĘCY
Dostosowanie chodników do jazdy na rowerze i wytyczenie na nich ścieżek kosztować ma około 300 tysięcy złotych. - Żeby było jak najtaniej, chcemy wszystkie prace wykonać sami - mówi dyrektor. Weźmiemy się za to prawdopodobnie pod koniec sierpnia.
Jednocześnie w mieście przygotowywane są trzy nowe ścieżki. Pierwsza od zalewu przez park Dygasińskiego do alei Solidarności. Ten odcinek ma gotową dokumentację i pozwolenie na budowę. Potrzebne są pieniądze - około 4 miliony złotych. Miasto stara się o środki z funduszy zewnętrznych, budowa powinna ruszyć w przyszłym roku.

ZE ŚLICHOWIC DO PARKU
Dobiega końca dokumentacja ścieżki ze Ślichowic przez Grunwaldzką do parku. Tu potrzebne są jednak jeszcze większe pieniądze. Budowa samego tunelu pod torami to koszt ok. 5 mln zł. Na razie tych pieniędzy nie ma. Wkrótce będzie gotowa dokumentacja ścieżki biegnącej ulicami Gagarina, Langiewicza przez Bukówkę w stronę Morawicy i Daleszyc.
A pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej wybierają się także na teren gminy Zagnańsk, by wytyczyć ciąg dalszy ścieżki dochodzącej dzisiaj do ulicy Witosa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie