Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeka do remontu

Agata Kowalczyk
Na tych terenach wzdłuż Silnicy w Kielcach powstaną place zabaw dla dzieci urozmaicone oczkami wodnymi.
Na tych terenach wzdłuż Silnicy w Kielcach powstaną place zabaw dla dzieci urozmaicone oczkami wodnymi. A. Piekarski
Silnicy też się coś należy. Zostanie odnowiona, umocniona a przy wodzie powstanie rozległy teren rekreacyjny.

Silnica przepływająca przez Kielce nie pasuje do wyremontowanego centrum miasta. Powstał więc plan odnowienia rzeki i przystosowania jej koryta do przyjęcia większej ilości wody.

Regulacja czeka prawie całą rzekę, aż 95 procent jej koryta, bo tyle znajduje się w granicach miasta. Silnica została podzielona na trzy docinki od ujścia do ulicy Krakowskiej, od Krakowskiej do zalewu przy Klonowej i od zalewu do źródeł w rejonie ulicy Witosa. Najpoważniejsze prace planowane są w środkowym odcinku rzeki, tu biegnie ona przez obszar gęsto zabudowany.

- Trzeba wykonać remont umocnień i w niektórych miejscach wprowadzić nowe - informuje Maciej Libudzic, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Kielcach. - Najwięcej zmian czeka odcinek między Solną a Sienkiewicza. Całe umocnienie jest do wymiany.

Drzewa w palisadach

Drzewa, które rosną w korycie zostaną obudowane specjalnymi palisadami z drewnianych kołków. Zapewnią one roślinom stabilność oraz wzmocnią skarpę. Tam, gdzie nurt ma większą prędkość, dodatkowym wzmocnieniem będą kamienienie usypane wokół drzew. - O ich wycinaniu nie ma mowy, chyba że znajdziemy chore czy suche okazy. Wkrótce zostanie przeprowadzona inwentaryzacja wszystkich drzew przy Silnicy i dowiemy się, jaki jest ich stan zdrowia - tłumaczy dyrektor.

Miejscami na odcinku od Krakowskiej do zalewu konieczne będzie podniesienie brzegów, pogłębienie lub poszerzenie koryta. - O ile i w których miejscach dowiemy się, gdy otrzymamy program retencji rzeki, który ma być gotowy jeszcze w sierpniu - tłumaczy dyrektor Libudzic. - Koryto musimy tak ukształtować, aby przejęło ono prawdopodobną największą wodę, która może się przytrafić. Nic nie może się wylać poza kontrolą. Takie ukształtowanie Silnicy jest możliwe.

Gaz pod ziemię

Między aleją IX Wieków Kielc a zalewem po obu stronach rzeki powstanie teren rekreacyjny z wieloma placami zabaw dla dzieci. Teren urozmaicą oczka wodne, do ich urządzenia zostaną wykorzystane naturalne zagłębienia w terenie. - Chcemy też doprowadzić do usunięcia gazociągu, który biegnie w pobliżu rzeki. Trzeba go schować w ziemi - informuje dyrektor Libudzic.

Teren od zalewu do źródeł Sinicy ma przede wszystkim gromadzić wodę, więc nie może zostać zabudowany. - To obszar mało zurbanizowany i nadaje się do retencji wody. Chcemy wybudować groblę, która zatrzyma wodę w czasie obfitych opadów. Innym rozwiązaniem jest urządzenie zbiornika Podstefaniec przy ulicy Witosa, o którym mówi się od dawna. Który wariant jest lepszy, dowiemy się z opracowania, na które czekamy - tłumaczy dyrektor.

W tej części Silnicy spodziewane są duże ilości wody spływającej z osiedla Dąbrowa II, które powstanie za kilka lat. Przybędzie wody opadowej, która nie wsiąknie w zabetonowany teren. Albo dotrze w rejon Silnicy, albo… - Zastanawiamy się nad odprowadzeniem jej nadmiaru do rzeki Sufraganie, aby odciążyć Silnicę - tłumaczy dyrektor.

Meandry od południa

Zmiany są także planowane na odcinku od ujścia rzeki do ulicy Krakowskiej. Koryto w tym miejscu powinno przyjmować więcej wody. - Wykonamy obwałowania. Odcinkowi rzeki, który teraz jest prosty nadamy naturalny charakter z zakolami - informuje.

Przebudowa rzeki musi być wykonana. - Zobowiązali nas do tego radni, przyjmując Program Ochrony Środowiska. Najpóźniej prace trzeba zakończyć w 2015 roku. Na pewno potrwają one kilka lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie