Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Modliszki żyją w Skarżysku

Mateusz Bolechowski
Świętokrzyska modliszka na ścianie domu w Skarżysku.
Świętokrzyska modliszka na ścianie domu w Skarżysku. M. Bełtowski
Sensacyjne odkrycie - egzotyczny owad znany z filmów przyrodniczych pojawił się nad Kamienną

W Skarżysku żyją modliszki. Tego rzadkiego owada na ścianie swojego domu znalazł Marek Bełtowski

W minioną środę wieczorem Marek Bełtowski ze Skarżyska odpoczywał koło swojego domu. Nagle zobaczył dziwnego owada. - Był bardzo duży. Zauważyłem go na ścianie domu. Owad miał przynajmniej siedem centymetrów długości. W telewizji widziałem kiedyś modliszkę, rozpoznałem, że to ten gatunek. Nie sądziłem, że jest szczególnie rzadki, ale na wszelki wypadek zadzwoniłem do Andrzeja Staśkowiaka, znanego w mieście przyrodnika - opowiada Marek Bełtowski.

Z CZERWONEJ KSIĘGI

Staśkowiak, który od lat bada przyrodę powiatu skarżyskiego, natychmiast pojawił się na miejscu. - Byłem zdumiony. Pierwszy raz w życiu widziałem modliszkę. To bardzo rzadki u nas gatunek. Znajduje się w czerwonej księdze ginących gatunków. Po sfotografowaniu owad gdzieś sobie poszedł - mówi biolog.

Modliszka zwyczajna

Modliszka zwyczajna

Jedyny przedstawiciel modliszek w Europie Środkowej. Ubarwienie ciała - zielone, żółtozielone lub jasnobrunatne. Samce są mniejsze od samic. Można ją spotkać od sierpnia do października, kiedy jest dostatecznie ciepło. Poluje na inne owady i pająki siedząc nieruchomo na niskich roślinach i czekając, aż ta przybliży się na tyle, żeby mogła chwycić je parą przednich odnóży. Złapaną ofiarę zjada żywcem, zaczynając od głowy. (Źródło: Wikipedia)

W Polsce modliszki są wyjątkowo rzadkie. W kraju jest bardzo niewiele stanowisk tego gatunku. - Dotarłem do źródeł historycznych. Jako jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie występowały modliszki, podane było właśnie Skarżysko. Obserwacja pochodziła z lat 60. - mówi Staśkowiak.

LUBI… ZJEŚĆ PARTNERA

Modliszka to drapieżny, ciepłolubny gatunek owadów. Żyje w południowej Europie, nasz kraj jest północną granicą jego występowania. - Powszechnie wiadomo, że po godach samica pożera samca, który ją zapłodnił. Okazuje się jednak, że co najwyżej w co trzecim przypadku dochodzi do tak drastycznego zakończenia kopulacji modliszek - wyjaśnia Andrzej Staśkowiak.

Swoją nazwę modliszka zawdzięcza pozie, w jakiej czatuje na ofiary. Jej potężne odnóża są wtedy złożone, jak ręce do modlitwy. Nie tylko polska nazwa nawiązuje do charakterystycznego wyglądu tego ciekawego owada. Po łacinie modliszka nazywa się Mantis religiosa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie