Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dźwigaj z głową

Kamil Wojtczak
Podnoszenie  zbyt często ciężkich rzeczy powoduje choroby kręgosłupa.
Podnoszenie zbyt często ciężkich rzeczy powoduje choroby kręgosłupa.
Wielu urazów kręgosłupa można uniknąć. Trzeba tylko wiedzieć, jak prawidłowo podnosić ciężkie przedmioty.

Problem jest poważny, bo z badań wynika, że ponad połowa z nas na różnym etapie życia narzeka na dolegliwości związane z kręgosłupem.

Dolegliwość kręgosłupa jest trzecią co do częstości przyczyną nieobecności w pracy, spowodowaną chorobą. A około połowy odejść z pracy na rentę spowodowanych jest przez choroby kręgosłupa. Wiele prac wymaga częstego podnoszenia ciężkich przedmiotów, ale dźwiganie dźwiganiu nierówne.

Najczęściej popełniane błędy to pochylanie się do przodu z zaokrąglonymi plecami, obracanie się przy pochylaniu i przenoszeniu ciężarów, chwytanie ładunku z jednoczesnym przechyleniem ciała w tył i nadmierne uginanie kolan w momencie podnoszenia ciężkich przedmiotów z podłoża.

Jak więc prawidłowo podnosić? Specjaliści z Państwowej Inspekcji Pracy radzą, aby podnosić przedmioty "z kolan" (czyli z prostymi plecami), a nie z "krzyża".

Podnoszenie z "krzyża" wydaje się łatwiejsze, ale stanowi dużo większe obciążenie dla kręgosłupa. Warto także pamiętać, że odległość między przenoszonym przedmiotem a pionową osią ciała powinna być jak najmniejsza. Ciężkie przedmioty należy zawsze przenosić z wyprostowanym kręgosłupem. Podczas dźwigania należy także unikać pochyleń na boki oraz skrętów tułowia. Obciążenie kręgosłupa powinno być także symetryczne. Warto jak najczęściej sięgać po taczki, wózki, palety do transportu ciężkich przedmiotów. Generalna zasada jest też taka, że bezpieczniej jest pchać niż ciągnąć.

Na kręgosłup źle wpływa nie tylko nieprawidłowe przenoszenie ciężarów. Osłabia go także długotrwała praca w niewygodnej pozycji. Warto trzymać się zasady, że często wykonywane czynności powinny odbywać się na wysokości łokci. O ile to możliwe unikamy długotrwałej pracy dłońmi powyżej poziomu ramion i poniżej poziomu kolan.

Oprócz przestrzegania powyższych zasad nie zapominajmy o tym, żeby się ruszać. Kręgosłup bardzo to lubi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie