Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwroty działek nad zalewem

Agata Kowalczyk
O zwrot działek w pobliżu zalewu ubiegają się byli właściciele. Na tym terenie ma powstać kompleks budynków.
O zwrot działek w pobliżu zalewu ubiegają się byli właściciele. Na tym terenie ma powstać kompleks budynków. D. Łukasik
Przy ulicy Klonowej w Kielcach powstanie kompleks budynków. Kilkunastu byłych właścicieli działek w tym rejonie ubiega się o ich zwrot.

Na szczęście po oddaniu działek byłym właścicielom, miejsca dla spacerowiczów i plażowiczów nad zalewem nie zabraknie. Pozostanie szeroki pas zieleni między kamienicami a akwenem.

Kilkunastu byłych właścicieli działek w rejonie zalewu ubiega się o ich zwrot. Czy oddanie im gruntów nie pokrzyżuje planów miasta dotyczących zagospodarowania tego atrakcyjnego terenu i nie narazi na dodatkowe koszty odkupienia ziemi za wyższą cenę?

MIASTO NIE STRACI

- O zwrot działek w rejonie zalewu ubiega się kilkanaście osób, trudno powiedzieć ile, ponieważ sprawy znajdują się w starostwach powiatowych całego województwa. My jako zainteresowani nie możemy ich rozpatrywać - informuje Filip Pietrzyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji Urzędu Miasta w Kielcach. - Trudno powiedzieć, jakie będą decyzje, bo każda sprawa jest inna. Wywłaszczenia były przeprowadzone pod różne cele, na przykład pod zabudowę mieszkaniową i rekreacyjną. Zasada jest taka, że jeśli w ciągu 7 lat teren nie został zagospodarowany zgodnie z przeznaczeniem, to należy go zwrócić. Zdecydują starostowie, a dalej być może sądy. Jeśli dojdzie do zwrotów, to miasto na tym nie straci, bo byli właściciele będą musieli zwrócić zwaloryzowane odszkodowanie, które wzięli przy wywłaszczeniu.

I TAK MUSZĄ WYKUPIĆ

Zdaniem Artura Hajdorowicza, dyrektora Biura Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta w Kielcach, zwroty ziemi w rejonie zalewu, jeśli do nich dojdzie nie będą problemem dla miasta. - Już teraz większość terenu jest w rękach prywatnych. Jeśli miasto chciałoby cokolwiek wybudować, czy urządzić w tym rejonie, to musi ziemie wykupić i to w dużych ilościach - informuje.

Przypomina, że przez wiele lat między Klonową a zalewem była możliwa tylko zabudowa związana z rekreacją, a plan z takimi zapisami dawno przestał obowiązywać. Na ukończeniu jest nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego okolic zalewu. - Chcemy, aby był gotowy wczesną wiosną, gdy ruszy sezon budowlany - tłumaczy Artur Hajdorowicz.

ZABUDOWA OD GRANICY DO GRANICY

- Przy ulicy Klonowej prawie na całej jej długości planujemy intensywną zabudowę, taką jak w Śródmieściu. Kamienice mogą zajmować działki od granicy do granicy, bez potrzeby uzyskania zgody sąsiada. Zabudowa ma być estetyczna, zarówno od ulicy Klonowej, jak i od zalewu, więc z obu jej stron są przewidziane fronty. Pas z budynkami ma sięgać w głąb terenu do około 70 metrów - dodaje Artur Hajdorowicz.
W planie jest także budowa małego rondu u zbiegu Klonowej i Orkana oraz budowa ulicy aż do Witosa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie