Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Testy z matematyki

Dorota KLUSEK
Matematyka nazywa się królową nauk. Tak czy inaczej za trzy lata będzie przedmiotem obowiązkowym na maturze.
Matematyka nazywa się królową nauk. Tak czy inaczej za trzy lata będzie przedmiotem obowiązkowym na maturze. archiwum
Z matematyką trzeba umieć się zmierzyć. Radzimy jak. Prezentujemy również zestaw ćwiczeń przygotowujących do matury z tego przedmiotu.

W 2010 roku matematyka będzie przedmiotem obowiązkowo zdawanym na maturze. Do tego czasu mogą ją pisać tylko chętni, wybierając albo poziom podstawowy, albo rozszerzony. Na co zwrócić uwagę, by ją zdać z wysoką notą, a potem dostać się na wymarzone studia?

- Maturzyści już teraz powinni zaplanować swój wybór, aby ostateczną decyzję podjąć 7 lutego 2008 roku - mówi Anna Grzeszczk, nauczycielka matematyki z Kolegium Szkół Prywatnych w Kielcach. - Na maturze w 2008 roku mogą oni zdawać matematykę wybierając jeden z dwóch poziomów: podstawowy albo rozszerzony.

DODATKOWA, CZY OBOWIĄZKOWA?

Ale uwaga! - Jeśli maturzyści wybierają poziom podstawowy, wtedy matematykę mogą zdawać tylko jako przedmiot obowiązkowy - podkreśla Anna Grzeszczyk. - Wybierając matematykę rozszerzoną, mogą ją zdawać zarówno jako przedmiot obowiązkowy, jak i dodatkowy.

Jak zdać maturę z matematyki?

Jak zdać maturę z matematyki?

1. Uważnie czytaj polecenia.
2. Jeśli w rozwiązaniu powinien znaleźć się wykres albo rysunek, wykonaj go starannie, właściwie opisz osie układu, zaznacz dane, zapisz czego szukasz.
3. Jeśli potrzeba jest wprowadzenia zmiennej, opisz co ona oznacza.
4. Obliczenia rachunkowe i przekształcenia algebraiczne wykonuj uważnie, aby nie popełnić błędu.
5. Odpowiedz na pytanie zadane w zadaniu.
6. Wyniki podaj z żądaną dokładnością, nie zapominaj o jednostkach.
7. Jeśli nie masz pomysłu na zadanie przejdź do kolejnego, w ten sposób nie tracisz czasu na zadania następne.
8. Pamiętaj, że twoim celem jest uzyskanie z arkusza jak najwięcej punktów, dlatego nawet, jeśli nie potrafisz rozwiązać całego zadania, zrób to, co potrafisz lub podejmij próbę jego rozwiązania, np. zrób rysunek, zapisz warunki zadania. Być może to wystarczy, aby zdobyć punkt lub więcej.
9. Postaraj się, aby rozwiązanie zadania zmieściło się w wyznaczonym miejscu. Jeśli musisz część zadania umieścić w brudnopisie, zaznacz, że jest do sprawdzenia.
10. Swoją pracę powinieneś wykonać tak, aby zadania, które potrafisz rozwiązać mogły być ocenione na maksymalną ilość punktów.

Należy pamiętać, że matura z matematyki podstawowej lub rozszerzonej zdawanej jako przedmiot obowiązkowy musi być zaliczona na minimum 30 procent. Czas pracy z arkuszem podstawowym wynosi 120 minut, a z arkuszem rozszerzonym 180 minut.

Niezbędny zestaw przedmiotów, które maturzysta powinien z sobą zabrać, to: kalkulator prosty, przybory do kreślenia oraz czarny długopis. Zespół nadzorujący egzamin udostępni dodatkowo tablice matematyczne.

ZACHOWAJ CZUJNOŚĆ!

Tyle wyjaśnień. Ale żeby nie stracić cennych punktów, warto podczas egzaminu zachować czujność. Każde zdanie należy zacząć od uważnego przeczytania zadania i polecenia w nim zawartego. Potem w sposób czytelny i logiczny trzeba przedstawić swój tok rozumowania. Wszystkie etapy powinny być zapisane. Jest to o tyle ważne, że - jak przekonują eksperci z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie - każda poprawna i skuteczna metoda rozwiązywania, która zostanie zaprezentowana przez zdającego, będzie pozytywnie oceniona przez egzaminatora.

Czasami w trakcie rozwiązywania zadania pomocne bywa umieszczenie rysunku. Jeżeli jego narysowanie nie było obowiązkowe, nie będzie też oceniane. A kiedy już zadanie jest rozwiązane, wówczas należy podać odpowiedź. Jednak przed jej udzieleniem, warto jeszcze raz przeczytać treść zadania, aby jak najbardziej precyzyjnie odpowiedzieć na postawione pytanie.

WIEDZA I DOKŁADNOŚĆ

Warto też zwrócić na techniczną stronę rozwiązywania zadania. Jeżeli rozwiązanie nie zmieści się na przeznaczonym na nie miejscu, można je kontynuować w brudnopisie, ale wtedy koniecznie trzeba przekreślić słowo "brudnopis" i napisać "ciąg dalszy czystopisu", potem podać numer zadania, a w rozwiązaniu zadania zaznaczyć, że będzie ono kontynuowane.

Testy na płytach z "Echem Dnia"

Testy na płytach z "Echem Dnia"

We wtorek, 23 października, wraz z "Echem Dnia" mogą państwo kupić zestaw ćwiczeń, przygotowujących do matury z najpopularniejszych przedmiotów. Znajdziecie na niej zarówno zestawy na poziome podstawowym, jak i rozszerzonym. Na płycie umieściliśmy testy, przygotowane specjalnie w tym roku przez nauczycieli z Kolegium Szkół Prywatnych w Kielcach, a także testy z matury 2007 oraz zestawy z matury próbnej z listopada 2006 roku, które udostępniła nam Centralna Komisja Edukacyjna.
We wtorek, 30 października, do "Echa Dnia" będzie dołączona płyta z ćwiczeniami sprawdzającymi wiedzę po szkole podstawowej i gimnazjum. Na płycie znajdą się testy, specjalnie przygotowane dla nas przez nauczycieli z Kolegium Szkół Prywatnych w Kielcach. Są na niej także testy gimnazjalne z roku szkolnego 2006/2007.

O czym jeszcze pamiętać? Cennych wskazówek udzieliła wszystkim maturzystom autorka naszego zestawu ćwiczeń, Anna Grzeszczyk. Zamieściliśmy je w tabeli obok. - Pozdrawiam wszystkich maturzystów zdających w tym roku szkolnym maturę z matematyki. Trzymam za was kciuki na egzaminie! - mówi Anna Grzeszczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie