Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin dla gimnazjalistów

Dorota Klusek
Testy dają możliwość sprawdzenia swoich umiejętności przed egzaminem.
Testy dają możliwość sprawdzenia swoich umiejętności przed egzaminem.
Język polski, historia, wiedza o społeczeństwie, plastyka, muzyka, matematyka, biologia, geografia, chemia, fizyka...

Informacje z tych wszystkich przedmiotów będą potrzebne, by zdać egzamin gimnazjalny. Jak się do niego przygotować?

W 2002 roku uczniowie klas trzecich gimnazjum po raz pierwszy zmierzyli się z testem, który sprawdzał ich wiedzę po zakończeniu tego etapu kształcenia. Od samego początku jego forma pozostaje niezmienna. Składa się z dwóch części: humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej. Na napisanie każdej z nich uczniowie mają 120 minut. Za każdą można otrzymać maksymalnie 50 punktów.

SPRAWDZIAN WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI

Test humanistyczny sprawdza wiedzę i umiejętności z takich przedmiotów, jak: język polski, historia, wiedza o społeczeństwie, plastyka i muzyka. Uwzględnia także ścieżki edukacyjne: filozoficzną, czytelniczą. Przyda się także znajomość regionalnego dziedzictwa kulturowego. Uczeń będzie musiał pokazać, że umie czytać ze zrozumieniem różne teksty kultury, interpretować je i redagować własne wypowiedzi.

Następnego dnia gimnazjaliści muszą się zmierzyć z częścią matematyczno-przyrodniczą. Tym razem dla uczniów tajemnic nie powinny mieć: matematyka, biologia, geografia, chemia, fizyka z astronomią. Przydatna będzie także znajomość tematyki z zakresu zdrowia, ekologii oraz obrony cywilnej. Ten test zbada, w jakim stopniu uczeń opanował terminy czy pojęcia z tych przedmiotów, czy radzi sobie z wyszukiwaniem informacji, czy dostrzega związki i zależności pewnych zjawisk, a także, jak wykorzystuje wiedzę do rozwiązywania problemów.

STRACHY NA LACHY

Brzmi strasznie? Nie powinno. Egzamin sprawdza wiedzę, którą uczniowie zdobyli przez lata nauki w gimnazjum. Nie można go nie zdać. Ale uwaga, napisać go trzeba, ponieważ jest to jeden z warunków ukończenia gimnazjum. Poza tym jego wynik decyduje o tym, do jakiej szkoły ponadgimnazjalnej uczeń zostanie przyjęty. Stąd warto gruntowanie powtórzyć materiał.

Czujność trzeba także zachować na egzaminie, podczas rozwiązywania zadań. Cenny jest każdy punkt, a stracić jest go bardzo łatwo. Jak tego uniknąć? O to zapytaliśmy nauczycielki z Kolegium Szkół Prywatnych, które przygotowały dla nas zestawy ćwiczeń.

- Najważniejsze to uważnie czytać polecenia - podkreśla polonistka Maria Jarocka. - Jest to ważne zarówno w przypadku pytań zamkniętych, jak i przy rozprawce, ponieważ ta forma wypowiedzi najczęściej powtarza się na egzaminie gimnazjalnym. Dlaczego to jest tak ważne? Często polecenie w pytaniach zamkniętych bywa tak skonstruowane, że przy pobieżnym jego przeczytaniu wynika, że pasują do niego dwie odpowiedzi. Z kolei w przypadku dłuższej formy wypowiedzi, niedokładne przeczytanie zadania sprawia, że gimnazjaliści powołują się na złe przykłady.

DIABEŁ TKWI W SZCZEGÓLE

Maria Jarocka zwraca uwagę na jeszcze jedną rzecz: - Szczegóły. Warto o nich pamiętać. Tymczasem o drobiazgach zapomina. Młodzież musi napisać list albo zaproszenia. A tu liczy się też interpunkcja i układ graficzny.

Detale ważne są także w teście matematyczno-przyrodniczym. Na braku wiedzy na temat tego ile minut ma godzina, a ile dni ma rok już nie jeden gimnazjalista stracił cenny punkt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie