Na sześć lat do więzienia

Dodano: 12 grudnia 2007, 0:05 Autor:

Sześć lat spędzi w więzieniu 29-letni Artur C. z Gorzyc, kierowca busa wiozącego gimnazjalistów z Zaleszan i Turbi (powiat stalowowolski).
Zapadł prawomocny wyrok w sprawie tragicznego wypadku gimnazjalistów, skazujący kierowcę busa na sześć lat więzienia.

Zapadł prawomocny wyrok w sprawie tragicznego wypadku gimnazjalistów, skazujący kierowcę busa na sześć lat więzienia. (fot. Archiwum)

Przeczytaj więcej

To on w ocenie sądu doprowadził do katastrofy drogowej w Deszcznie koło Gorzowa Wielkopolskiego, czego skutkiem była śmierć trojga dzieci.

Wczoraj Sąd Apelacyjny w Rzeszowie utrzymał w mocy orzeczenie tarnobrzeskiego Sądu Okręgowego, który w marcu tego roku uznał winę kierowcy busa. Wyrok jest już więc prawomocny. W uzasadnieniu orzeczenia sąd apelacyjny podkreślał, że sąd pierwszej instancji właściwie ocenił drobiazgowo zebrany materiał dowodowy.

Uznał też, że kara dla Artura C. jest surowa, ale nie rażąco surowa.
Oprócz kary więzienia, kierowca busa na sześć lat straci prawo jazdy, będzie też musiał zapłacić symboliczne odszkodowania rodzinom ofiar - po pięć tysięcy złotych, oraz rodzicom kilkorga rannych gimnazjalistów nawiązki - po dwa, trzy tysiące złotych.

Dwa razy początek

Proces w tej sprawie rozpoczynał się dwukrotnie - początkowo przed Sądem Rejonowym w Stalowej Woli, jednak po pierwszej rozprawie zorientowano się, że sprawa dotyczy "katastrofy”, więc powinien odbywać się przed sądem okręgowym. Zwrócono akta do Gorzowa Wielkopolskiego, ale po złożonym przez Gorzów odwołaniu gdański Sąd Apelacyjny przekazał sprawę do Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu (prawie wszyscy świadkowie mieszkają na terenie okręgu).

W sprawie oskarżony był także kierowca tira, z którym zderzył się bus, jednak sprawa wobec niego została umorzona (popełnił wykroczenie nadmiernie szybkiej jazdy, ale karalność uległa przedawnieniu).

Ciekawe w procesie było to, że sporządzano aż trzy opinie biegłych. Jedna z nich była wręcz kompromitująca dla "specjalistów”, którzy opinię o stanie technicznym ciężarówki wydali nie widząc nawet tego auta na oczy. Sąd zlecił wykonanie kolejnej ekspertyzy innemu zespołowi biegłych.

Nie dostosował, nie zachował

Sąd skazując Artura C. uzasadniał, że był on świadomy tego, że wiezie kilkanaście innych osób, pomimo tego łamał przepisy ruchu drogowego. Chociażby wykonując gwałtowne skręty, czym "budził” śpiących pasażerów. Oskarżony nie dostosował ani prędkości, ani nie zachował bezpiecznej odległości przed poprzedzającym go samochodem. To zmusiło go potem do wykonania awaryjnych manewrów, które zakończyły się tragicznie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 015-823-26-02

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy powiatowe

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Media Regionalne
Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Mediów Regionalnych i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.