Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziesięć milionów na lotnisko w Radomiu

Redakcja
Ryszard Zębala, prezes Spółki Port Lotniczy Radom: -Pieniądze, które przyznała Rada Miejska zostaną przeznaczone na emisję i kupno nowych akcji.
Ryszard Zębala, prezes Spółki Port Lotniczy Radom: -Pieniądze, które przyznała Rada Miejska zostaną przeznaczone na emisję i kupno nowych akcji. archiwum
Kolejne pieniądze od samorządu Radomia na uruchomienie cywilnego portu lotniczego na Sadkowie.

Według planów ma powstać już w przyszłym roku. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to w drugiej połowie 2009 roku z radomskiego Sadkowa będą startowały cywilne samoloty. Taką nadzieję ma Ryszard Zębala, prezes Spółki Port Lotniczy Radom.

Radomski samorząd, podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej, przeznaczył 10 milionów złotych na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Port Lotniczy Radom. Teraz dysponuje ona kapitałem 22,5 miliona złotych.

PÓŁTORA ROKU?

Zanim jednak doszło do głosowania, radni chcieli się dowiedzieć między innymi, czy przekazanie pieniędzy nie będzie wyrzuceniem ich w błoto. Podkreślali, że wszystkim zależy na szybkim uruchomieniu lotniska cywilnego, ale zażyczyli sobie kilku wyjaśnień co do planów finansowych i inwestycyjnych całego przedsięwzięcia.

- Jeśli nic nie będzie hamowało procesu tworzenia lotniska cywilnego, to może w połowie przyszłego roku, albo jego drugiej części, będą lądowały i startowały samoloty cywilne na Sadkowie - poinformował Ryszard Zębala.
Dodał, że bardzo dobrze układają się rozmowy z władzami wojskowymi na temat uruchomienia cywilnego lotniska. - Już nawet cztery okoliczne samorządy są zainteresowane wejściem w przedsięwzięcie. Jeśli do tego dodać Urząd Marszałkowski, to widać, że cel jest coraz bardziej realny - mówił prezes spółki.

LOTNISKO W ETAPACH

Potrzeba jak najwięcej współudziałowców, albo takich osób, które wesprą inwestycję w znacznej kwocie. Według szacunków, adaptacja obecnego lotniska wojskowego do potrzeb cywilnego ma kosztować 380 milionów złotych. Ma ona być rozłożona w czasie. Pierwszy etap wyniesie 90 milionów złotych.

Wiadomo, że w pierwszej kolejności trzeba poprawić nośność pasów startowych, zakupić i zamontować urządzenia nawigacyjne ILS do naprowadzania samolotów na pas, zrobić tymczasowy terminal z wyposażeniem i przebudować wieżę kontroli lotów.

Na czwartek zaplanowane jest podpisanie z władzami wojskowymi tak zwanej umowy operacyjnej otwierającej drogę do kolejnych działań na rzecz uruchomienia lotniska cywilnego.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie