Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duże pieniądze na lądowisko w Mielcu?

Redakcja
Mieleckie lotnisko, teraz o małym znaczeniu, być może w przyszłości, kiedy zacznie inwestować w swoją infrastrukturę, otworzy się dla ruchu turystycznego.
Mieleckie lotnisko, teraz o małym znaczeniu, być może w przyszłości, kiedy zacznie inwestować w swoją infrastrukturę, otworzy się dla ruchu turystycznego. Archiwum
Teren lotniczy w Mielcu musi dostać status krajowego i zadbać o strategię. Wtedy popłyną miliony.

Jeśli mieleckie lotnisko znajdzie się na liście lotnisk ważnych dla kraju może co roku starać się o sumy na inwestycje nawet w wysokości dziesięciu milionów złotych. O takich ogromnych kwotach mówił ostatnio wiceminister infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicz.

Wiceminister w zeszłym tygodniu odwiedził Krosno. Koncentrował się na krośnieńskim lotnisku. Ale przy okazji wspomniał też o lądowisku w Mielcu. Bo według projektu nowego prawa lotniczego i dołączonego do niego rozporządzenia z listą lotnisk o znaczeniu krajowym, na tej liście znalazłyby się dwa podkarpackie lotniska: w Krośnie i Mielcu.

A status lotniska krajowego oznacza, że państwo wspierałaby jego rozwój. Wiceminister mówił o sporych sumach. Takie lotnisko z listy mogłoby dostać rocznie z pieniędzy publicznych od pięciu do dziesięciu milionów złotych.

Czy mieleckie lotnisko ma rzeczywiście szanse na umieszczenie na liście i takie pieniądze? Projekt zmian prawa lotniczego, który przygotowało Ministerstwo Infrastruktury, jest już w Sejmie. To posłowie zdecydują, jaki ostatecznie kształt przybierze i które lotnisko trafi na listę lotnisk ważnych dla kraju. Elżbieta Łukacijewska, posłanka i przewodnicząca Platformy Obywatelskiej na Podkarpaciu, apeluje o wsparcie: - Zwracam się do posłów z naszego regionu, abyśmy wspólnie działali na rzecz tych lotnisk.

I dopowiada: - Bo rzeczywiście zapisanie lotniska w załączniku do ustawy Prawo Lotnicze daje szanse na rozwój obiektu, jako lotniska przeznaczonego główne do celów turystycznych.

Posłanka wskazuje, że obecnie na całym świecie, a szczególnie w krajach europejskich takich jak Szwajcaria, Austria i Niemcy, lotniska małe są w cenie, bo służą do szybkiego przemieszczani się.

Znalezienie się na liście lotnisk krajowych nie oznacza, że dany obiekt automatycznie otrzyma pieniądze na wybudowanie infrastruktury potrzebnej do sprawnego działania. - To będzie zależało od zaangażowania lokalnego samorządu, sporządzenie strategii rozwoju dla lotniska, biznesplanu - wyjaśnia posłanka.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie