Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cudowny plan prezydenta na rozwój Kielc

Elżbieta Zemsta
Prezydent Lubawski słynie z wizjonerskich pomysłów.
Prezydent Lubawski słynie z wizjonerskich pomysłów. D. Łukasik
W dziewięciu punktach Wojciech Lubawski zawarł plan na zbawienie Kielc. Czy jest realny do spełnienia zadania?

Ustawa metropolitalna, którą opracowuje rząd, wyklucza z szeregu 12 polskich metropolii Kielce. Stolica województwa świętokrzyskiego może na tym wiele stracić, ale prezydent Kielc Wojciech Lubawski ma cudowny, dziewięciopunktowy plan, który ma ocalić miasto.

Jako największe zagrożenie dla Kielc prezydent uważa prace nad ustawą metropolitalną, która 12 obszarów w Polsce, czyli Warszawę, Łódź, Kraków, Trójmiasto, Poznań, Wrocław, aglomerację śląską, Lublin, Rzeszów, Białystok, Szczecin oraz Bydgoszcz z Toruniem, ma ustanowić metropoliami, a co za tym idzie, te obszary mają mieć ułatwiony rozwój i większe pieniądze.

JUŻ JESTEŚMY METROPOLIĄ!

- Kielce bez ustalonych przez polityków kryteriów już teraz mieszczą się w pojęciu metropolii. Przekształcamy się w teren, który pełni funkcje bardziej usługowe niż przemysłowe, mamy świetne położenie, są instytucje kulturalne, jest współpraca międzynarodowa. Łącznie z gminami ościennymi mamy wszystko, co pozwala nam na uzyskanie tego statusu. Nie czekajmy więc na polityków, którzy pewnie nigdy nie będą lobbować na rzecz naszego miasta i sami zajmijmy się tworzeniem obszaru, który za kilka, powiedzmy 10 lat będzie miał pełne prawa do metropolii - zauważył prezydent Lubawski.

Wojciech Lubawski przedstawił w środę opracowany przez siebie dziewięciopunktowy plan, który ma pomóc miastu w osiągnięciu sukcesu.

Po pierwsze: lotnisko

- Nie byłem zwolennikiem lotniska od początku, ale przekonałem się, że jest warto. Zwłaszcza że mamy chęć, aby stać się najbardziej nowoczesnym lotniskiem w Polsce, które będzie obsługiwało transport towarowy (Cargo), jako jedyne w Polsce.

Na razie jesteśmy osamotnieni w walce o Obice, a rząd chce nam jeszcze podciąć skrzydła nowelizacją ustawy o prawie lotniczym, która zabroni miastom i gminom otwieranie lotnisk. My się tego jednak nie boimy, wiemy, że ta nowelizacja wymierzona jest przeciwko Kielcom, ale robimy swoje. Mamy wykupionych 400 hektarów pod utworzenie lotniska, a w ciągu dwóch miesięcy będzie plan miejscowy.

Po drugie: targi

- Chcemy w najbliższych latach włożyć ponad 200 milionów złotych w rozwój tego przedsiębiorstwa, ale okazuje się teraz, że 100-procentowy właściciel, jakim jest miasto, to złe rozwiązanie. Targi potrzebują silnego, strategicznego i branżowego towarzysza, którym mogą być na przykład Włochy. Mamy stać się liderem w Polsce, który przyćmi i Poznań, i planowane utworzenie hal targowych w Warszawie.

Po trzecie: nowe technologie

- Budujemy dwa parki technologiczne, jeden, który stworzy miasto, a drugi tworzony przez marszałka. Przeznaczymy na to 70 milionów złotych. Musimy dzięki naszej kadrze naukowej z kieleckich uczelni rozwijać kierunki naukowe: fizyka, biotechnologia, chemia, które będą wykorzystywane w gospodarce.

Po czwarte: stolica budownictwa

- Od zawsze byliśmy miastem, gdzie są najlepsze firmy budowlane i fachowcy. Mamy dobre tradycje i potencjał, ale brak nam ludzi. Znowu muszę wrócić do Chińczyków, którzy będą budowali w Polsce, bo tak na pewno się stanie. Mnie zależy na tym, aby oni swoje firmy rejestrowali w Kielcach, zostawiali tu swoje pieniądze i płacili podatki. Chcę powalczyć o to, aby na nowo stać się stolicą budownictwa.

Po piąte: szpital onkologiczny

- W Kielcach mamy fenomenalny twór, jakim jest szpital onkologiczny, mimo że nie ma u nas Akademii Medycznej, udało nam się stworzyć kadrę fachowców, gdzie leczą się VIP-y z całej Polski. Stwórzmy zatem coś na kształt zaplecza dla tych, którzy będą odwiedzać szpital w Kielcach, coś co można określić turystyką zdrowotną. Mam na myśli budowę sieci hoteli dla rodzin pacjentów. To jest nasza przyszłość.

Po szóste: środowisko

- Rozpocznijmy prace nad poprawą czystości naszego środowiska. Chcemy w przyszłości rozwinąć linie kolejowe, poprowadzić tory osiedlem Ślichowice, łącząc Podkarczówkę, a potem na przykład Dąbrowę. Szybkim transportem i ekologicznym łatwiej się poruszać. Jestem także o krok od podjęcia decyzji, aby zakupić dla Kielc autobusy, które jeździłyby na etanol.

Po siódme: sport i kultura

- To nie wymaga mojego komentarza. Robić, to co teraz, tylko ze zwiększoną intensywnością.

Po ósme: zmienić wizerunek Kielc w Polsce

- Wymyśliliśmy nowe hasło dla naszego miasta: "Kielce - miastem legionów". Chcę, aby wyrosła marka miasta łączona z jego historią, utożsamiana z ważnymi wydarzeniami z przeszłości. Polacy muszą w końcu zrozumieć, że Kielce to nie jest bylejakość i prowincja.

Po dziewiąte: diaspora.

(Termin określający grupy mniejszości narodowych bądź religijnych rozproszonych po całym świecie, z dala od swojej ojczyzny - przyp. red.). - Po całym świecie, w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie, nawet w Szanghaju są kielczanie, którzy mogą coś zrobić dla nas. Wykorzystajmy to! Niech ci ludzie nam pomogą wypromować miasto.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie