Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Chęcinach przebudują rynki dla turystów

Lidia Cichocka
Górny Rynek w Chęcinach nie wygląda dziś imponująco, ale ma się to zmienić.
Górny Rynek w Chęcinach nie wygląda dziś imponująco, ale ma się to zmienić. Ł. Zarzycki
Centrum Chęcin zmieni się nie do poznania. Przebudowa będzie jednak kosztowała 21 milionów złotych.

Takiej frekwencji na spotkaniu z mieszkańcami burmistrz Chęcin Robert Jaworski jeszcze nie widział. W niedzielny wieczór w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Chęcin mowa była o planach przebudowy obu chęcińskich rynków.

Nad nowym ich wyglądem pracowali architekci, historycy sztuki i władze miasta, które do koncepcji dorzucały swoje uwagi. - Chcemy by przez miasto przechodziły wycieczki przyjeżdżające na zamek - wyjaśnia założenia pomysłu na nowe Chęciny burmistrz. - Dlatego parking dla autokarów lokujemy koło klasztoru franciszkanów. Stamtąd grupy będą mogły planowaną mnisią ścieżka wzdłuż muru klasztoru klarysek podążać na zamek.

- Ścieżka została zaprojektowana, będą tam schody, oświetlenie, powstanie jeden z ładniejszych zakątków miasta - zapewnia burmistrz.
Grupy, które zechcą odwiedzić zabytkową Niemczówkę z punktem informacji turystycznej dotrą także na Rynek.
Tam także będzie wiodła droga turystów indywidualnych, którzy zaparkują na dolnym rynku. - To będzie poczekalnia, parking na 80 samochodów, ławeczki do siedzenia - roztacza wizję burmistrz.
BEZ ZIELEŃCA

Najważniejsze są jednak zmiany na Rynku Górnym. Przede wszystkim zlikwidowany zostanie zieleniec na środku a płyta wyłożona granitową kostką: żółtą, szarą i czarną. Naturalny spadek terenu czyli schody wiodące między innymi do Urzędu Miasta i Gminy zostaną poszerzone i tak ułożone by pełniły rolę amfiteatru. Ruch zostanie ograniczony do minimum a wzdłuż pierzei zachodniej i północnej mają pojawić się ogródki sklepów i kafejek. W innym rogu Rynku powstanie fontanna, miejsca do siedzenia dla turystów.

- Każda wycieczka to szansa zarobienia dla mieszkańców - podkreśla burmistrz, dlatego chcemy zachęcać ich, by inwestowali w turystyczne usługi.
Na życzenie burmistrza architekci przygotowali też koncepcję pierzei. - Chcemy je ujednolicić by chociaż linia dachów była na jednym poziomie i by domy były w tym samym kolorze.

Narysowano więc jak powinny wyglądać poszczególne pierzeje, a do malowania na pożądany kolor mieszkańców mają zachęcać zniżki w płaceniu podatków.
Z Rynku turyści będą maszerować na zamek: chodniki wzdłuż ulicy Jędrzejowskiej już są zrobione a w tym roku zostanie założone stylowe oświetlenie. Na parkingu na górze będą się zatrzymywać samochody tylko z inwalidami bądź osobami starszymi, dla których spacer z dołu miasta byłaby za dużym wysiłkiem.

POTRZEBNE MILIONY

Mieszkańcom Chęcin pomysły te bardzo się podobały, ale prosili by na Rynku znalazł się parking chociaż dla kilku samochodów i było więcej zieleni. Projektanci nie zaplanowali drzew, ale możliwe jest ustawieni takich w pojemnikach jak na kieleckim deptaku. Nasadzenie kwiatów w donicach by Rynek wyglądał pięknie.
Koszt modernizacji Górnego Rynku to 14 milionów złotych, Dolnego - 7. Jest szansa, że gmina otrzyma dofinansowanie na te prace. - Składamy wniosek i mamy nadzieje, że zarząd województwa doceni rolę Chęcin. Z programu rewitalizacji małych miast dostaniemy 7-8 milionów - mówi burmistrz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie