Akcje huty Stalowa Wola idą w dół

Dodano: 25 czerwca 2008, 0:05 Autor:

W Hucie Stalowa Wola ruszyła akcja przesteplowywania akcji, których wartość została zmniejszona.
Akcje, jakie ma 22 tysięcy obecnych i byłych pracowników Huty Stalowa Wola.

Akcje, jakie ma 22 tysięcy obecnych i byłych pracowników Huty Stalowa Wola. (fot. Z. Surowaniec)

Byli i obecni pracownicy Huty Stalowa Wola muszą przełknąć kolejną gorzka pigułkę. Akcje spółki po raz drugi będą przestemplowywane, a ich wartość zmniejszona. Pierwotnie jedna akcja miała wartość 10 zł, dziś tylko 4,75 zł.

Akcje były wyemitowane przez Skarb Państwa w październiku 1994 roku. Pracownicy i emeryci, w zależności od stażu pracy, dostawali od 60 do 140 akcji. Każda akcja miała wartość nominalną 10 zł. Wszyscy, którzy je otrzymali, czyli 22 tysiące osób, mieli nadzieję, że z czasem akcje będą nabierać wartości. Stało się coś wręcz przeciwnego.

TO FORMALNOŚĆ

W ubiegłym roku zarząd huty po raz pierwszy ogłosił akcję przestemplowania akcji. Była to formalność, ponieważ trzeba było uwzględnić zmiany, jakie zaszły po programie naprawczym, po zbyciu udziałów w ważnych spółkach i spłacie długów, w jakie huta wpadła. Wartość akcji z 10 zł zmniejszyła się do 6,86 zł. Na każdym "odcinku” - jak nazwany był dokument, który otrzymali pracownicy, stawiana była pieczątka z informacją o aktualnej wartości.

Przestemplowywanie akcji narobiło wiele zamieszania z tego powodu, że spora grupa osób przeżywała stres z tym związany. Jednak zbuntowani nie mieli szans - wszystko było zgodnie z prawem, zatwierdzone przez sąd. Tak jest i tym razem. Sąd Rejonowy w Rzeszowie zarejestrował dokument o zmianie wartości akcji z 6,86 zł na 4,75 zł.

AKCJE ZA POŻYCZKĘ

To efekt zamiany na akcje 75 mln zł pożyczki otrzymanej z Agencji Rozwoju Przemysłu, w czasach, kiedy hucie groziło bankructwo. Pożyczka, jak sama nazwa wskazuje, to nie był prezent, teraz przyszedł rachunek za ratunek.

Akcja przestemplowania ruszyła 19 czerwca i prawdopodobnie będzie ostatnią. W przyszłym roku Huta Stalowa Wola będzie wystawiona na sprzedaż i inwestor, chcąc mieć pakiet kontrolny, będzie chciał wykupić akcje. Wtedy będzie można liczyć na otrzymanie gotówki. Nie będą to jednak imponujące wielkości.

BĘDZIE ŁATWIEJ

Obecne przystemplowanie prowadzone będzie inaczej niż poprzednie, kiedy były alfabetyczne listy i pracownicy oraz emeryci musieli się zgłaszać w określone dni. Tym razem nie określono końca przystemplowania. Aby ułatwić pracownikom ten zabieg będzie on prowadzony na terenie wielu spółek.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 015-823-26-02

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy powiatowe

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.