Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowę ogrodu botanicznego zaczną już w tym roku

Agata Kowalczyk
Ogród botaniczny w Kielcach będzie budowany w dwóch etapach z powodu bardzo wysokich kosztów.

Za miejskie pieniądze wykonane będą roboty zimne, a pawilony za euro.
Miasto rozpocznie budowę ogrodu botanicznego z własnych pieniędzy. Na palmiarnię i inne budynki będzie się starało o unijne pieniądze. Pierwsze prace są zaplanowane na ten rok.

- Kosztorys będzie gotowy za około dwa tygodnie, ale na pewno potrzeba kilkadziesiąt milionów złotych. W pierwszym etapie za miejskie pieniądze chcemy wybudować główne aleje, podziemną infrastrukturę, jak wodociąg i sieć elektryczną oraz posadzić rośliny. Natomiast sami nie sfinansujemy budowy pawilonów, palmiarni, centrum edukacyjnego i zaplecza administracyjno-gospodarczego. Na te części będziemy starali się o unijne pieniądze - informuje Elżbieta Czajkowska, dyrektor Geoparku w Kielcach.

CZEKANIE NA KONKURS

Dodaje, że inwestycja jest przygotowana i w każdej chwili Kielce mogą złożyć wniosek o dofinansowanie prac.

- Szykujemy się na program infrastruktura i środowisko, ale konkurs, w którym możemy startować z naszą inwestycją, jest zaplanowany w przyszłym roku. Tak wynika z harmonogramu ministerstwa - przyznaje dyrektor Czajkowska.

Pierwsze prace przy budowie ogrodu botanicznego mogą rozpocząć się w tym roku.
- Właściciel jednej z działek długo nie mógł się zdecydować na sprzedaż. Ale już zaakceptował decyzje o podziale jego nieruchomości, bo cała nie jest nam potrzebna i lada dzień rozpoczną się negocjacje ceny. Jak długo one potrwają, nie da się przewidzieć. Jeśli szybko się dogadamy, to mam nadzieję, że jeszcze w tym roku uzyskamy pozwolenie na budowę i zdążymy przeprowadzić makroniwelację terenu, czyli zdjęcie urodzajnej warstwy ziemi, która zostanie wykorzystana w dalszych pracach - dodaje.

ZACZNĄ OD ZIEMI

Na przyszły rok zaplanowane jest wykonanie głównych alejek ogrodu, ułożenie wodociągu i sieci elektrycznej oraz budowa ogrodzenia. Pierwsze nasadzenia roślin są zaplanowanie w 2010 roku.

Jeśli Kielce otrzymają unijne pieniądze na pozostałą część ogrodu, to budynki, które pozwolą prowadzić atrakcyjną działalność, jak palmiarnia, centrum edukacji, szklarnie, a także zaplecze gospodarcze i administracyjne, powstaną w ciągu dwóch-trzech lat.

Kielecki ogród botaniczny powstanie na 15 hektarach, między ulicami Jagiellońską, Karczówkowską, Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 oraz od zachodu linią domów jednorodzinnych. Teren podzielono na trzy strefy. Na 10 hektarach powstanie część ekspozycyjna z roślinami, ścieżkami i jeziorkami. Pozostałe 5 hektarów zajmie park, do którego wstęp będzie bezpłatny oraz palmiarnia, Centrum Edukacyjno-Ekologiczne, administracja i parking.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie