MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kielczanin dostał wielką szansę na nowe życie

Lidia Cichocka
Operacja Krzyśka trwała 12 godzin.
Operacja Krzyśka trwała 12 godzin.
Sparaliżowany od 5 lat kielczanin przeszedł we wtorek operację wszczepienia komórek glejowych. To druga taka operacja w Polsce.

Metoda opracowana przez lekarzy z Kliniki Neurochirurgii Akademii Medycznej we Wrocławiu to ogromna szansa dla osób na wózkach. Do przeprowadzenia takiej operacji wrocławski zespół przygotowywał się 4 lata. Pod koniec czerwca zoperowano tam pierwszego pacjenta z przerwanym rdzeniem kręgowym. Półtora miesiąca później, w poniedziałek 18 sierpnia Krzysztofa Pietrzyka z Kielc. Operacja trwała 12 godzin.

PRZYKUTY DO WÓZKA

Krzysztof był studentem, gdy uległ wypadkowi motocyklowemu 5 lat temu, zmiażdżony rdzeń kręgowy przykuł go do wózka. To jego mama Maria, która jest pielęgniarką znalazła informacje o przeszczepach komórek glejowych, które mogą być szansą na przywrócenie władzy w nogach syna. Zaczęła starania o to by syna zakwalifikowano do zabiegu. Krzysiek miał tę przewagę, że jest młody i w dobrej kondycji fizycznej. To dlatego po ostrej selekcji dokonanej przez prof. Włodzimierza Jarmundowicza został zakwalifikowany do zabiegu, jako jedna z czterech osób w Polsce.

Unikalna operacja zaczyna się od wyhodowania węchowych komórek glejowych (GKW). Bo chociaż uszkodzenia centralnego układu nerwowego są nieodwracalne, to właśnie komórki glejowe znajdujące się w nosie są jedynymi z układu nerwowego, które potrafią się odrodzić. Sprawdzono to eksperymentując na zwierzętach - sparaliżowane szczury z przeciętym rdzeniem, którym wszczepiono GKW, odzyskiwały zdolność poruszania się.

Pomóż Krzyśkowi

Pomóż Krzyśkowi

Osoby, które chcą pomóc Krzyśkowi wrócić do zdrowia proszone są o wpłatę na konto Fundacja Dla Rozwoju Chirurgii w Kielcach 64 1240 1372 1111 0000 1249 7290 z dopiskiem "Krzysztof".

Operacja zaczyna się od pobrania błony węchowej z nosa. Z wyizolowanego z niej nabłonka hoduje się glejowe komórki węchowe. Trwa to kilka tygodni. W trakcie poniedziałkowej kilkunastogodzinnej operacji lekarze wykonali ponad 100 iniekcji do rdzenia. Za każdym razem wstrzykiwali około 25 tys. komórek węchowych, które mają stymulować odtworzenie rdzenia nerwowego.

CZEKAMY Z NADZIEJĄ

- Krzysiek wybudził się, ale jest osłabiony po tak długim zabiegu - powiedziała nam wczoraj jego mama, która we wrocławskiej klinice nie odstępuje syna na krok.- Na wyniki zabiegu trzeba czekać, jak powiedzieli lekarze od 3 miesięcy do dwóch lat. Jesteśmy dobrej myśli.

Jedyne co spędza sen z powiek mamy i syna to pieniądze. Operacja była kosztowna, teraz potrzebna jest rehabilitacja a każdy jej miesiąc to wydatek 7 tys. zł. Pomocą w zbieraniu środków na operację pomagał Krzyśkowi i jego mamie Zespół Szkół Budowlanych nr 1 w Kielcach, w którym pracuje pani Maria. Fundacja Dla Rozwoju Chirurgii udostępniała swoje konto. - Wierzę, że ofiarodawcy się znajda, bo NFZ pokrywa tylko niewielką część potrzeb - mówi Maryla Gładysz, dyrektor szkoły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie