Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Moja szokująca historia

Lidia Cichocka
Indonezyjczyk Dede ma ciało porośnięte brodawkami, które przypominają korę drzew.
Indonezyjczyk Dede ma ciało porośnięte brodawkami, które przypominają korę drzew. Discovery Channel
Ludzie dotknięci rzadkimi chorobami i deformacjami desperacko szukają lekarstwa na swoje dolegliwości.

Na świecie jest wielu ludzi, dotkniętych niezwykłymi chorobami, schorzeniami i deformacjami. Należą do nich 45-letnia Wiki, której ogromna noga ma tak dziwne proporcje i położenie, że nie wygląda jak część jej ciała. Indonezyjski rybak Dede, dotknięty niezwykłą, genetyczną chorobą. Jego ręce i nogi są tak zdeformowane i pokryte zrogowaciałym naskórkiem, że wyglądają jak gałęzie drzew.

Niektórzy z tych ludzi po nieudanych poszukiwaniach ratunku próbują godnie znosić cierpienie i stawiają czoło przeciwnościom losu. Inni starają się nauczyć żyć w ciele, jakim obdarzyła ich natura. Wszyscy usiłują uporać się z nieszczęściem....

Pół człowiek, pół drzewo

Dede ma niespotykaną chorobę skóry. Z ciała wyrastają mu brodawki, przypominające korzenie - gałęzie rosną na jego stopach i rękach. Jest człowiekiem, ale jego ciało wygląda jak drzewo. Te gałęzie rosną nawet o pięć centymetrów rocznie.

32-letni Dede żyje w odległej wiosce w Indonezji. Opiekuje się nim dwójka jego dzieci. Dede był kiedyś rybakiem. W okolicy znany jest jako "człowiek-drzewo", a jego stan od dwudziestu lat wprawia lekarzy w osłupienie. By utrzymać rodzinę, dołączył do trupy cyrkowców. W pokazach dziwolągów pokazuje swe gałęziopodobne kończyny, razem z innymi ludźmi o zdeformowanej skórze.

Najgrubsze dzieci świata

Jak to jest być otyłym nastolatkiem? W wieku, w którym wygląd dla młodego człowieka znaczy tak dużo, jak radzić sobie z ogromną nadwagą, jak żyć, kiedy waga wskazuje ponad 150 kilogramów?

W jedynym na świecie liceum dla otyłych dzieci, The Academy of the Sierras w Kalifornii, uczą się 16-letni Dexter, który waży ponad 150 kilogramów, oraz 13-letni Garrett, najmłodszy uczeń w szkole. Obaj, oprócz nauki, dostają solidną porcję ćwiczeń, wiedzy o diecie oraz pomoc psychologiczną. Wszystko po to, by mogli stracić na wadze bez pomocy skalpela. To wzruszające oraz ciężkie doświadczenie dla nich obu.

W przeciwieństwie do Dextera i Garretta, Corina pochodzi z biednej rodziny. Żywi się hamburgerami, lodami, chipsami i napojami gazowanymi. Nie znosi niczego, co zdrowe - świeży pomidor przyprawia ją o mdłości. Ma 13 lat i waży 140 kilogramów. Zdruzgotana swą nadwagą, po wielu próbach i nie przynoszących efektów diet, zdecydowała się na zabieg odsysania tłuszczu.

Zanim jednak operacja będzie możliwa, musi odzyskać choć trochę zdrowia, a to nie jest łatwe. Zainspirowana przez przyjaciółkę Brooke, najmłodszą osobę na świecie, która poddała się liposukcji, Corina ma nadzieję zwycięsko wyjść z choroby. 12-letnia Brooke ma wygląd lalki Barbie, jednak dzięki temu jest najpopularniejszą dziewczyną w klasie.

Najcięższa stopa świata

Vicky ma 45 lat. Od dziecka jej noga nie przestawała rosnąć. Jest to wynik przypadłości, zwanej lymphodema.

Dziś jej stopa i noga są wyjątkowo nieproporcjonalne, są tak duże, że z trudem można rozpoznać w nich części ciała. Sama noga waży około 43 kilogramów. Jako samotna matka 8-letniej córki, Vicky stara się przetrwać. Żyje w skrajnej biedzie, cierpiąc na tę okropną chorobę. Mimo to, pogoda ducha i poczucie humoru nie opuszczają jej, są przejawem siły w walce o to, by żyć pełnią życia.

Vicky nigdy nie było stać na leczenie. Teraz, dzięki pomocy Pam Cohen z Lymphax, otrzymuje darmowe leki i opiekę. Ma szansę na nowe życie. Dzięki masażom i drenowaniu jej noga ulegnie zmniejszeniu, a dzięki noszeniu bolesnych i ciasnych aparatów może uda się zredukować ją do normalnych rozmiarów. Na tę szansę Vicky czekała 30 lat.

Zdumiewające jest to, że Vicky już raz oferowano pomoc i darmowe leczenie, ale odrzuciła tę propozycję, ponieważ "zakochała się" w swojej nodze. Żyjąc tak długo w takim stanie, zaczęła patrzeć na swą nogę jak na żywą strukturę. Obserwując, jak Vicky wciąż rozmawia ze swą nogą, można wątpić, czy kiedykolwiek podda się leczeniu.
Człowiek bez twarzy

Przez 35 lat 51-letni Jose Mestre z Lizbony tracił twarz z powodu rozległej narośli, która wciąż rośnie i zniekształca jego rysy, czyniąc go zupełnie nierozpoznawalnym. Jose rozpaczliwie szuka pomocy, grozi mu bowiem uduszenie.

Guz na twarzy to deformacja naczyniowa - zbiór naczyń krwionośnych, które rozrosły się, tworząc czerwony, koralowaty, gigantyczny obszar. Jose urodził się z czerwonym znamieniem na górnej wardze. W okresie dojrzewania narośl zaczęła rosnąć, zakrywając usta, nos i jedno oko. Guz ma teraz około 33 centymetrów średnicy i waży około 3 kilogramów.

Jak Jose radzi sobie z codziennym życiem, ze spojrzeniami i komentarzami ludzi, którzy robią mu zdjęcia? Otacza go kochająca rodzina. Wydaje się niepojęte, że nie był leczony i narośl zakrywająca jego twarz rozrosła się aż tak bardzo. Jednak lata niewiedzy o medycynie, źle stawiane diagnozy, brak pieniędzy oraz niechęć, by poddać się leczeniu, ze względu na przekonania religijne, sprawiły, że Jose niemal zupełnie stracił twarz.

Rusza jednak do Anglii, by w Londynie spotkać najlepszych ekspertów. Zostanie poddany wielu badaniom, konsultacjom. Spędzi też trochę czasu z bratem i resztą rodziny, rozkoszując się zwiedzaniem. W tym czasie podejmie najważniejszą decyzję swojego życia. Jose walczy nie tylko o normalny wygląd, przede wszystkim o życie. Czy zdecyduje się odstąpić od swych przekonań religijnych i ponieść ryzyko operacji usunięcia narośli?

Najmniejsza mama świata

20-letnia Cristianne Ray mierzy zaledwie 84 centymetry. Jest najmniejszą żyjącą kobietą, która wydała na świat dziecko. Gdy lekarze po raz pierwszy usłyszeli o jej nieplanowanej ciąży, obawiali się o jej życie. Jednak Cristianne była zdeterminowana, by urodzić dziecko. Teraz, wbrew wszelkim przeszkodom, kołysze swą córkę w ramionach. Dumny tata, Jeremy Bowden - 190 centymerów wzrostu, piętrzy się nad nimi. Mała Kyrsten w dniu narodzin ważyła ponad dwa kilogramy i mierzyła 35 centymetrów. Cristianne wraz z narzeczonym Jeremym pragną stworzyć córce jak najlepsze warunki życia.

Cristianne cierpi na rzadkie schorzenie kości, które nie osiągnęły rozmiarów dorosłego człowieka, natomiast organy wewnętrzne i mięśnie są normalnych rozmiarów - ściśnięte na małej przestrzeni. Ciąża Cristianne była wyjątkowa. Gdyby dziecko rosło w jej łonie w górę, zmiażdżyłoby serce i płuca. A Cristianne musiała nosić ciążę przez przynajmniej 30 tygodni, by dziecko miało szansę przeżyć, Kyrsten urodziła się po zabiegu cesarskiego cięcia.

Cristianne mieszka z rodzicami i narzeczonym Jeremym w Seattle, w stanie Waszyngton. Jak każda mama, dba o maleństwo, chociaż codzienność jest trudna - zmiana pieluch, karmienie, kąpiel i zabawy z dzieckiem to dla niewielkiej kobiety ogromny wysiłek. Mała Kyrsten urodziła się z rozszczepieniem podniebienia, odziedziczyła też po matce chorobę kości, jednak nikt nie wie, do jakiego stopnia. Rodzina konsultuje się z lekarzami, by lepiej zrozumieć, jaka przyszłość ją czeka.
Historia Cristianne i Jeremy'ego znalazła się na pierwszych stronach gazet. W Internecie pojawiają się komentarze - niektórzy ludzie uważają, że postąpili źle. Cristianne chce udowodnić im, że się mylą. Prowadzi samochód, gra w kręgle, by być w formie, a nawet wybiera sukienkę ślubną. Bardzo pragnie wieść normalne, niezależne życie ze swoją rodziną.

Najmniejsze dzieci świata

Karłowatość pierwotna to najrzadszy typ karłowatości. Polega on na tym, że ciało jest małe we wszystkich etapach życia. Rzadko wzrost człowieka cierpiącego na to schorzenie przekracza 90 centymetrów. Szacuje się, że na świecie żyje tylko około 100 osób z tym zaburzeniem, 40 z nich w USA. Należą do nich 13-letnia Taylor Marcello i 12-letnia Hannah Kritzeck.

Taylor mierzy 84 centymetry i waży niecałe 8 kilogramów. Dziewczynka jest w wieku, w którym wygląd jest najważniejszy, a bycie innym to największy koszmar. Ile dziewczyn o rozmiarach niemowlaka znacie, które przechodzą przez okres dojrzewania i nie przejmują się płcią przeciwną? Taylor staje się coraz bardziej świadoma, stawia pierwsze kroki w świecie dorosłych. Uczęszcza do normalnej szkoły, przyjaźni się z dziećmi o normalnym wzroście, chodzi na zakupy oraz dyskotekę i usiłuje być przeciętną nastolatką. Poddaje się operacji kręgosłupa. Kiedy świętuje urodziny, jej gośćmi są inne osoby, cierpiące na karłowatość pierwotną. Jej przyjaciółka, Hannah, też boryka się z podobnymi problemami i powoli akceptuje fakt, że jest i zawsze będzie mała. Hannah będzie musiała poddać się tej samej operacji, co Taylor - jednak jeszcze się z tym nie pogodziła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie