Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pińczów gościł w Krakowie

Irena Imosa
Środa była dniem Pińczowa zarówno na płycie Rynku Głównego jak i na wielkiej estradzie przy ratuszu, gdzie występowali artyści, kapele ludowe, chóry, zespoły śpiewacze, zespoły pieśni i tańca i szkolne teatrzyki.
Środa była dniem Pińczowa zarówno na płycie Rynku Głównego jak i na wielkiej estradzie przy ratuszu, gdzie występowali artyści, kapele ludowe, chóry, zespoły śpiewacze, zespoły pieśni i tańca i szkolne teatrzyki. I. Imosa
Ponidzie zachwyciło gości Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej. Prawdziwym hitem kulinarnym okazał się pyszny żurek.

Tysiące mieszkańców Krakowa i jeszcze więcej turystów z całego świata przez całą środę miało okazję podziwiania atrakcji Jarmarku Nadnidziańskiego, jaki Pińczów zaprezentował na krakowskim Rynku Głównym podczas Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej.

Środa była dniem Pińczowa zarówno na płycie Rynku Głównego jak i na wielkiej estradzie przy ratuszu, gdzie występowali artyści, kapele ludowe, chóry, zespoły śpiewacze, zespoły pieśni i tańca i szkolne teatrzyki. Była tu już druga w historii taka prezentacja w gościnnym Grodzie Kraka, który rewanżuje się Pińczowowi za wspaniałą oprawę obchodów 750 lecia lokacji Krakowa w podpińczowskiej Koperni.

- Wylądowałem na lotnisku w Balicach pół godziny temu i taksówką dotarłem tutaj, aby pokłonić się wszystkim, zarówno krakowianom, gościom z całego globu a przede wszystkim pińczowianom i artystom z Ponidzia. Jarmark to wspaniały przykład współpracy małych ojczyzn i okazja do promowania niezliczonych atrakcji jakie Ponidzie a zwłaszcza Pińczów posiadają - mówił europoseł Czesław Siekierski, posiadający legitymacje nr 1 "Ponidziańskiej Loży Sponsorów.
Muzeum Regionalne, Gminne Centrum Informacji Turystycznej oraz Szkolny Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnych Ponidzia rozdawały tysiącom turystów materiały promocyjne, foldery, ulotki. Swoje stoiska mieli ponidziańscy rękodzielnicy i szkoły, w tym Zespół Szkół Rolniczych w Chrobrzu, poeta Adam Ochwanowski i ponidziańskie firmy z branży rolno spożywczej: Natur Vit i Gomar.

Jarmark rozpoczął wielki korowód artystów wokół Rynku Głównego, który otwierała Orkiestra Dęta Szkoły Muzycznej z Pińczowa pod batutą Tadeusza Bartosa, za którą podążały władze Pińczowa na czele burmistrzem Włodzimierzem Badurakiem i artyści biorący udział w bloku estradowym. Otworzyło go widowisko historyczne w wykonaniu uczniów pińczowskich szkół nawiązywało tematycznie do 580 rocznicy nadania praw miejskich dla Pińczowa. Wyreżyserowała je Bożena Szatkowska Mostek.

Porywające i wzbudzające owacje tłumów były występy dzieci z zespołu folklorystycznego z Bogucic ale także kapeli Bogucanie i Zespołu Śpiewaczego z tej miejscowości. Wystąpił także liczny zespół uczniów Gimnazjum nr 2 oraz słynna w całym regionie kapela ludowa "Ponidzie" Maćka Sobonia. Zachwycił profesjonalizmem Zespół Pieśni i Tańca z zaprzyjaźnionych z Pińczowem czeskich Bystric oraz fenomenalny Strażacki Męski Chór "Pełczyszczanie".

Dopiero w Krakowie okazało się, ze wielkim hitem Jarmarku stał się pińczowski żurek ugotowany w ogromnych ilościach przez panią Teresę Jarzębińską - szefowa kuchni w Gimnazjum nr 2. Serwowano go gratis z pińczowskim chlebem a był tak wspaniały, że nawet turyści angielskojęzyczni nauczyli się poprawnie wymawiać nazwę "żurek" prosząc o kolejną porcję.

Wieczór na estradzie należał bowiem do studenckich zespołów folklorystycznych z całego świata a specjał pani Jarzębińskiej kosztowali zarówno czarnoskórzy Kameruńczycy jak i rdzenni Indianie z Meksyku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie