Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeźba na Świętym Krzyżu to nie Emeryk!

Lidia Cichocka
Na Święty Krzyż zdaniem Dariusza Kaliny podąża nie Emeryk, ale potomek rycerza Mikołaja Witosławskiego.
Na Święty Krzyż zdaniem Dariusza Kaliny podąża nie Emeryk, ale potomek rycerza Mikołaja Witosławskiego. Ł. Wójcik
To nie Emeryk tylko potomek rycerskiej rodziny Witosławskich - mówi o rzeźbie pielgrzyma w Nowej Słupi Dariusz Kalina.

Postać klęczącego mężczyzny na początku Drogi Królewskiej wiodącej z Nowej Słupi na Święty Krzyż znają wszyscy, podobnie jak legendę głoszącą, że postać posuwa się co rok o ziarnko piasku, a gdy dotrze na szczyt nastąpi koniec świata. W powszechnym przekazie pielgrzym, to święty. Emeryk, królewicz węgierski podążający do klasztoru, rzeźba ma być, co najmniej średniowieczna.

ROMANTYCZNA HISTORIA

- Monument z całą pewnością pochodzi z XVII wieku z warsztatu w Kunowie - twierdzi Dariusz Kalina z Regionalnego Ośrodka Badania i Dokumentacji Zabytków w Kielcach i dodaje, że ta postać nie jest Emerykiem. - To imię, to wymysł XIX-wieczny, kiedy panowała moda na romantyczne opowieści. Jego zdaniem postać na kolanach to potomek Mikołaja Witosławskiego, rycerza, do którego w XV wieku należały cztery dwory obronne oraz rodzinna wieś Witosławice. - To był potężny majątek. Jeszcze w XVII wieku Witosławscy byli bogaci, zmieniły to dopiero wojny szwedzkie.

POKUTA W KAMIENIU

Pielgrzym to jeden z trzech Witosławskich żyjących w XVII wieku. Dlaczego ufundowano taki pomnik i postawiono go w Nowej Słupi?

- Możemy domyślać się, że związane to było na przykład z aktem pokuty za przejście na inną wiarę - mówi badacz. - Bo jeden z Witosławskich zmienił wyznanie na protestanckie. Mogło to mieć także związek z wydarzeniem w czasie wojen z kozakami. W XVII wieku modne były takie publiczne pokuty czy śluby np. życia w czystości małżeńskich par. Chętnie stawiano posągi adorujące krucyfiks. Jeden z nich zachował się w Kielcach: starosta Czechowski adoruje krucyfiks w kościele Świętej Trójcy.

O swoich odkryciach Dariusz Kalina będzie opowiadał podczas spotkania w Ostrowcu Świętokrzyskim w czasie Europejskich Dni Dziedzictwa (początek w najbliższą sobotę o godz.10 w Zakładowym Domu Kultury).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie