Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzynki smaczne i zdrowe

Agata Pęk
Rodzynki, czyli suszone jagody różnych gatunków winogron zawierają bardzo dużo cukru owocowego, głównie fruktozy, dlatego są tak wysokokaloryczne.
Rodzynki, czyli suszone jagody różnych gatunków winogron zawierają bardzo dużo cukru owocowego, głównie fruktozy, dlatego są tak wysokokaloryczne.
Można je jeść surowe, ale we wszystkich innych postaciach też są niezwykle smaczne.

Rodzynki w kuchni pełnią rolę bakalii i dodawane są do rozmaitych wypieków. Podpowiadamy, jaką wartość odżywczą mają dla naszego organizmu i do czego można jeszcze wykorzystać tę niezwykle smaczną przekąskę.
Egipcjanie jako pierwsi odkryli zalety suszonych na słońcu winogron. Ponad 1000 lat temu podróżnicy sprowadzili je do Europy.

Niezastąpione w kuchni

Dojrzałe słodkie i suszone jagody różnych gatunków winogron uprawia się głównie we Włoszech, Grecji, Hiszpanii i w Kalifornii. Ponad 50 procent światowej produkcji rodzynek pochodzi właśnie stamtąd.

W handlu spotykane są przeważnie dwa gatunki: koryntki i sułtanki. Te pierwsze są najdrobniejsze ze wszystkich rodzynek, przeważnie bez nasion, o zabarwieniu od jasnożółtego do ciemnobrunatnego. Sułtanki natomiast są koloru jasnożółtego lub czerwonego. Rodzynki od najdawniejszych czasów są ulubionym dodatkiem stosowanym do wypieku ciast, babek, strucli, sporządzania sosów, galaretek, i napojów bezalkoholowych. Stosuje się je bardzo często jako element dekoracyjny, na przykład do lodów, sałatek owocowych czy innych przekąsek. Są niezwykle smaczne i bogate w cenne mikroelementy, niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.
Wartościowe dla zdrowia

Rodzynki zawierają witaminy z gruby B, które poprawiają pamięć i koncentrację oraz C i E, zwalczających wolne rodniki. Są bardzo słodkie z powodu dużej zawartości cukru, zwłaszcza fruktozy. Cukier po dłuższym przechowywaniu staje się ziarnisty, aby go rozpuścić, można zanurzyć rodzynki w alkoholu, soku owocowym lub mleku. Są dobrym źródłem błonnika, dlatego powinny znaleźć się w diecie cierpiących na zaparcia. Zawarty w rodzynkach wapń i bor zapobiegają osteoporozie, więc powinny spożywać je kobiety po menopauzie. Natomiast cynk, potas i żelazo poprawiają pracę serca, wygląd skóry oraz podnoszą odporność organizmu.

W rodzynkach i winogronach występuje w dużej ilości kwas winny. W połączeniu z błonnikiem pokarmowym pozwala na stworzenie w jelicie grubym odpowiedniego środowiska dla rozwoju korzystnej flory bakteryjnej, co w efekcie może mieć duże znaczenie w zapobieganiu raka jelita grubego.

Prawdopodobnie niektóre składniki rodzynek zwalczają bakterie, które żyją w jamie ustnej i są przyczyną chorób dziąseł oraz ubytków w zębach. Problem ten nie został jednak do końca rozstrzygnięty, więc po każdej takiej słodkiej przekąsce należy myć dokładnie zęby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie