Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie będzie szybkiej kolei do Warszawy?

Redakcja
Zapewniano, że do Warszawy pojedziemy z Radomia pociągiem osiągającym szybkość 160 kilometrów na godzinę. Wiemy, że nic z tego nie będzie.
Zapewniano, że do Warszawy pojedziemy z Radomia pociągiem osiągającym szybkość 160 kilometrów na godzinę. Wiemy, że nic z tego nie będzie. Archiwum
Z programu przygotowań do Euro 2012 wypadła przebudowa linii kolejowej Radom - Warszawa. To koniec marzeń o szybkich pociągach do stolicy?

- To wcale nie znaczy, że rezygnujemy z modernizacji trasy kolejowej z Radomia do Warszawy. Jest pewne, że wszystkie zaplanowane prace będą zrealizowane, tyle tylko, że nie zdążymy na Euro 2012 - mówi dyrektor Kazimierz Peryt, szef zespołu "Euro 2012" w przedsiębiorstwie PKP Polskie Linie Kolejowe.

Przebudowa "ósemki" wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie znalazła się w zamkniętym właśnie master planie przygotowywanym przez rządową spółkę "PL 2012".

Spółkę tą utworzono po to by na bieżąco koordynować wszystkie ważniejsze przygotowania Polski do Mistrzostw Europy 2012.

Zadaniem spółki jest nadzorowanie wszystkich prac i inwestycji przygotowywanych przez samorządy, agendy rządowe, ale też firmy zarządzające portami lotniczymi i liniami kolejowymi.

Czerwona kartka "za całość"

Do końca września zainteresowane instytucje miały czas zgłaszać swoje przedsięwzięcia do programu "Euro 2012". Spółka "PL 2012" ma z systematycznie oceniać postęp inwestycji i wręczać zielone, żółte oraz czerwone kartki.

- Nie większe niż miesięczne opóźnienie to żółta kartka, ponad miesięczne opóźnienie - czerwona. Nie było sensu zgłaszać linii kolejowej z Warszawy do Radomia, bo nie zdążylibyśmy do maja 2012. Ośmieszylibyśmy się, gdyby zaczęto nam wręczać czerwone kartki - jedna za drugą - mówi Kazimierz Peryt.
Wraz z trasą kolejową numer "8" wypadły też dwie inne inwestycje kolejowe - budowa linii kolejowej do portu lotniczego Pyrzowice na Śląsku oraz szeregu prac związanych z modernizacją linii kolejowej Warszawa - Poznań.

W tym ostatnim przypadku wykreślenie inwestycji z master planu nie ma większego znaczenia, ponieważ linię tą zmodernizowano niedawno i pociągi będą mogły jeździć po niej z szybkością 160 kilometrów na godzinę.

Zielone światło otrzymały modernizacje m.in. linii kolejowych Warszawa - Gdańsk i Warszawa - Łodź.
Szybka jazda w 2014, a albo 2015 roku

Kazimierz Peryt zapewnia, że nie ma mowy o rezygnacji z modernizacji linii kolejowej z Warszawy do Radomia. - Ta inwestycja zapisana jest w programie unijnych "Infrastruktura i Środowisko". W funduszach z budżetu unijnego na lata 2007-2013 zarezerwowano na to przedsięwzięcie 860 mln euro i rezygnacja z inwestycji oznaczała by utratę wydanych już pieniędzy - przekonuje Kazimierz Peryt.
Informuje, że w latach 2009 - 2011 będzie opracowany projekt budowlany całego przedsięwzięcia. W II lub III kwartale 2011 roku rozpocznie się budowa, a jej zakończenie może nastąpić w 2014 lub 2015 roku.

Twierdzi, że w przypadku tej budowy nie powinno być nieprzewidzianych okoliczności związanych np. z wykupem gruntów. Tereny gdzie mają być prowadzone prace w znacznej większości należą bowiem do kolei.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie