Jesteś tu: Strona główna Zdrowie Artykuł

Depresja, nerwica, lęki. Wysiada nam psychika

Dodano: 9 października 2008, 0:18 Autor:

Z każdym miesiącem wzrasta liczba osób z zaburzeniami psychicznymi. Dramatycznie rośnie liczba korzystających z opieki ambulatoryjnej i szpitalnej.
Coraz więcej osób ma objawy wypalenia i nerwicowe, są bardzo drażliwi, a z drugiej strony odczuwają lęk przed podejmowaniem najprostszych decyzji.

Coraz więcej osób ma objawy wypalenia i nerwicowe, są bardzo drażliwi, a z drugiej strony odczuwają lęk przed podejmowaniem najprostszych decyzji.

W najbliższy piątek będziemy obchodzić Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego i nie nastraja on optymistycznie. Specjaliści od zdrowia apelują, że wkrótce zaburzenia psychiczne, w tym depresja, będą na pierwszym miejscu chorób, które najczęściej atakują ludzi. Wyprzedzi ona nawet choroby układu krążenia.

W Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii, jak informuje wicedyrektor Mariola Grzesik, rocznie korzysta z pomocy parę tysięcy chorych. Wielu z nich zaatakowały depresja, nerwica, lęki, które nie pozwalają im cieszyć się życiem.

Również w Poradni Zdrowia Psychicznego w Kielcach przy ul. Grunwaldzkiej codziennie można spotkać tłumy przygnębionych pacjentów. Przyjmujący tam lekarze informują, że na zaburzenia psychiczne cierpi już co piąty człowiek, lawinowo narasta zachorowalność na depresję.

Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego skupia uwagę na tym, aby w razie zauważenia u siebie negatywnych objawów nie czekać, aż się rozwiną, tylko udać się do specjalisty. Koniecznie trzeba podnieść też efektywność leczenia, bo wielu lekarzy aplikuje nietrafione leki, poprawić dostęp do opieki zdrowotnej, bo pacjenci zbyt długo czekają na przyjęcie i zredukować piętno wokół dolegliwości psychicznych. Dla wielu chory z problemami psychicznymi to nadal wariat.

- W tym, że zachorowaliśmy na depresję czy nerwicę, nie ma nic wstydliwego, to nie nasza wina - tłumaczy Martyna Kupiecka, lekarz psychiatra. - Obecne czasy sprzyjają takim zaburzeniom, bo czujemy się zestresowani atmosferą, zarobkami i wymaganiami w pracy. Nie starcza nam czasu na zadbanie o dom i solidne wychowanie dzieci, a to skutkuje kolejnymi kłopotami. Wykańczają nas problemy z dziećmi i korki na drodze.

Psychoterapeuta Jarosław Kania apeluje, żebyśmy jak najszybciej zaczęli dbać nie tylko o nasze ciało, ale też o mózg. - Coraz więcej osób ma objawy wypalenia i nerwicowe, są bardzo drażliwi, a z drugiej strony odczuwają lęk przed podejmowaniem najprostszych decyzji - zauważa. - Trzeba koniecznie znajdować czas na wypoczynek i pielęgnowanie relacji z bliskimi. W przeciwnym razie będzie nam coraz trudniej radzić sobie z codziennymi obowiązkami.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-164-279

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.