Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Depresja, nerwica, lęki. Wysiada nam psychika

Iwona Rojek
Coraz więcej osób ma objawy wypalenia i nerwicowe, są bardzo drażliwi, a z drugiej strony odczuwają lęk przed podejmowaniem najprostszych decyzji.
Coraz więcej osób ma objawy wypalenia i nerwicowe, są bardzo drażliwi, a z drugiej strony odczuwają lęk przed podejmowaniem najprostszych decyzji.
Z każdym miesiącem wzrasta liczba osób z zaburzeniami psychicznymi. Dramatycznie rośnie liczba korzystających z opieki ambulatoryjnej i szpitalnej.

W najbliższy piątek będziemy obchodzić Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego i nie nastraja on optymistycznie. Specjaliści od zdrowia apelują, że wkrótce zaburzenia psychiczne, w tym depresja, będą na pierwszym miejscu chorób, które najczęściej atakują ludzi. Wyprzedzi ona nawet choroby układu krążenia.

W Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii, jak informuje wicedyrektor Mariola Grzesik, rocznie korzysta z pomocy parę tysięcy chorych. Wielu z nich zaatakowały depresja, nerwica, lęki, które nie pozwalają im cieszyć się życiem.

Również w Poradni Zdrowia Psychicznego w Kielcach przy ul. Grunwaldzkiej codziennie można spotkać tłumy przygnębionych pacjentów. Przyjmujący tam lekarze informują, że na zaburzenia psychiczne cierpi już co piąty człowiek, lawinowo narasta zachorowalność na depresję.

Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego skupia uwagę na tym, aby w razie zauważenia u siebie negatywnych objawów nie czekać, aż się rozwiną, tylko udać się do specjalisty. Koniecznie trzeba podnieść też efektywność leczenia, bo wielu lekarzy aplikuje nietrafione leki, poprawić dostęp do opieki zdrowotnej, bo pacjenci zbyt długo czekają na przyjęcie i zredukować piętno wokół dolegliwości psychicznych. Dla wielu chory z problemami psychicznymi to nadal wariat.
- W tym, że zachorowaliśmy na depresję czy nerwicę, nie ma nic wstydliwego, to nie nasza wina - tłumaczy Martyna Kupiecka, lekarz psychiatra. - Obecne czasy sprzyjają takim zaburzeniom, bo czujemy się zestresowani atmosferą, zarobkami i wymaganiami w pracy. Nie starcza nam czasu na zadbanie o dom i solidne wychowanie dzieci, a to skutkuje kolejnymi kłopotami. Wykańczają nas problemy z dziećmi i korki na drodze.

Psychoterapeuta Jarosław Kania apeluje, żebyśmy jak najszybciej zaczęli dbać nie tylko o nasze ciało, ale też o mózg. - Coraz więcej osób ma objawy wypalenia i nerwicowe, są bardzo drażliwi, a z drugiej strony odczuwają lęk przed podejmowaniem najprostszych decyzji - zauważa. - Trzeba koniecznie znajdować czas na wypoczynek i pielęgnowanie relacji z bliskimi. W przeciwnym razie będzie nam coraz trudniej radzić sobie z codziennymi obowiązkami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie