Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W zderzeniu z autem rower jest bez szans

Monika Daszkowska
Rowerzyści są najbardziej narażonymi na niebezpieczeństwo uczestnikami ruchu. Wskazują na to choćby policyjne statystyki.
Rowerzyści są najbardziej narażonymi na niebezpieczeństwo uczestnikami ruchu. Wskazują na to choćby policyjne statystyki. M. Skorupa
Coraz więcej cyklistów jest ofiarami wypadków drogowych. Zróbmy wszystko, by nie było tak dalej!

Aż 10 rowerzystów zginęło i aż 97 zostało rannych w wypadkach i kolizjach, które wydarzyły się na terenie naszego regionu przez ostatnie 9 miesięcy.

W miastach zachodniej Europy ścieżki rowerowe powstają ze względów na bezpieczeństwo kierowców, rowerzystów i pieszych. Każda ulica, na której samochody poruszają się z prędkością większą niż 30 kilometrów na godzinę ma drogę rowerową, bądź wydzielony lub wymalowany na chodniku pas rowerowy. Drogi powstają więc tam, gdzie jazda na rowerze jest najbardziej niebezpieczna. W naszym kraju nadal tworzy je się głównie dla potrzeb rekreacyjnych.

WIĘCEJ ŚCIEŻEK!

W Radomiu jest łącznie 6,17 kilometrów ścieżek dla rowerów. To 1350 metrów przy ulicy Chrobrego, 1300 metrów przy ulicy Maratońskiej, 750 metrów w parku na Gołębiowie, 420 metrów w parku na Południu, 650 metrów przy ulicy Toruńskiej oraz 1700 metrów przy zalewie na Borkach. - Niestety, nie tworzą one sieci, dlatego też przejechanie rowerem na przykład z zalewu na Borkach do centrum miasta jest trudne i niebezpieczne - mówi Sebastian Pawłowski, kanclerz radomskiego Bractwa Rowerowego.

Jego członkowie podkreślają, że w Radomiu wystarczyłoby chociaż 15 kilometrów ścieżek. To z pewnością ułatwiłoby poruszanie się po mieście cyklistom.

- Na wybudowanie zadawalającej rowerzystów ilości ścieżek w Radomiu trzeba poczekać nawet kilkanaście lat - dodaje Sebastian Pawłowski.

ABY BYŁO BEZPIECZNIEJ

Cyklistom pozostaje więc jazda innymi drogami. Warto jednak zadbać o swoje bezpieczeństwo. Najlepiej zacząć od sprawdzenia stanu swojego roweru ze zwróceniem szczególnej uwagi na światła, zwłaszcza jesienią jest to bardzo ważne.

- Rower z przodu powinien mieć jedno światło pozycyjne barwy białej, a z tyłu światło odblaskowe koloru czerwonego - mówi Dariusz Gawęda, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu.

Warto zaopatrzyć się również w światełko odblaskowe umocowane na kołach Wciąż nie obowiązkowe są kamizelki odblaskowe czy opaski odblaskowe zakładane na lewe ramię. Dobrze je jednak mieć i zakładać. Dzięki tym wszystkim przedmiotom rowerzyści są bardziej widoczni na drodze, co zwiększa ich bezpieczeństwo. Dobrze też "zainwestować w swoją głowę", kupując odpowiedni kask. Tak przygotowany cyklista jest już gotowy do drogi. Powinien jednak pamiętać, że obowiązują go przepisy ruchu drogowego. Niektórzy łamią je świadomie, co często źle się dla nich kończy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie