Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbudują Centrum Geoedukacji na Wietrzni (zdjęcia)

Agata Kowalczyk
Tak ma wyglądać Centrum Geoedukacji na terenie Wietrzni w Kielcach.
Tak ma wyglądać Centrum Geoedukacji na terenie Wietrzni w Kielcach. A. Piekarski
Wielki budynek za dwadzieścia milionów złotych powstanie na terenie kieleckiej Wietrzni.

Pawilon wkomponowany w stok Wietrzni, przykryty zielonym dachem, ze ścieżkami dydaktycznymi, z których można podziwiać rezerwat z góry - tak ma wyglądać Centrum Geoedukacji. Powstanie ono na Wietrzni.

Wczoraj rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt Centrum Geoedukacji. Wpłynęło aż 12 prac z całej Polski. - Można je podzielić na trzy grupy. Autorzy umieścili budynek pod ziemią, nad nią, niczym wiszący głaz, albo posadowili normalnie w gruncie. Część prac była bardzo ciekawa, ale trudna do zrealizowania z powodu bardzo wysokich kosztów - przyznał przewodniczący komisji konkursowej Piotr Gajewski.

Jednak oryginalne rozwiązania, te z budynkiem wiszącym lub wspartym na palach, zostały docenione, ich autorzy otrzymali wyróżnienia.

ANI POD ZIEMIĄ, ANI NAD ZIEMIĄ

Pierwszą nagrodę przyznano pracy z bardziej typowymi rozwiązaniami technicznymi, ale też ciekawymi, autorstwa Piotra Hardeckiego z zespołem z Warszawy. Budynek został wkomponowany w stok Wietrzni, ale jego większa część znajdzie się na płaskim terenie. - Wygląda jak element rezerwatu, a nie bariera między nim a otoczeniem - wychwalał przewodniczący komisji. - Jego zaletą jest także funkcjonalność. Świetnie skomponowano trasę poruszania po gmachu i zwiedzania sal. Na pewno widz nie zgubi się i nie będzie zmuszony dwa razy przechodzić obok tych samych obiektów, nudząc się przy tym. Wyznaczono drogę dla inwalidów, a także "trasę na skróty".

Architekci przykryli budynek zielonym dachem, złamanym na kilku poziomach. Zwiedzający będą mogli wejść na niego i podziwiać formy geologiczne z góry.
LEKCJE NA DACHU

- Spieraliśmy się między sobą, czy to będzie bezpieczne i jak wiele trzeba zabezpieczeń. Nie chcemy, aby zwiedzający czuli się między barierkami jak w klatce. Moim zdaniem, świetlikami i różnymi poziomami dachu można wyznaczyć miejsca dostępne i niedostępne - przyznał autor projektu Piotr Hardecki.
Dach może być wykorzystywany także jako amfiteatr czy sala na powietrzu do prowadzenia lekcji geologii w ciepłe dni.

Budynek ma służyć przede wszystkim edukacji geologicznej dzieci i młodzieży. Powstaną w nim sale do prowadzenia lekcji i muzeum darów ziemi.
Centrum Geoedukacji powstanie na terenie Wietrzni od strony ulicy Daleszyckiej (za ośrodkiem rzeźbiarskim Wietrznia w stronę granic miasta). Będzie wkomponowane w system ścieżek dydaktycznych, które zaprojektowano w rezerwacie.
Inwestycja ma kosztować około 20 milionów złotych.

- Budowa może ruszyć już w przyszłym roku, a pieniądze na nią otrzymamy z unijnego funduszu. Centrum Geoedukacji będzie częścią szlaku geologiczno-archeologicznego, w skład którego wejdą także Krzemionki Opatowskie i Chęciny - mówi dyrektor Geoparku Elżbieta Czajkowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie