Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomóż poznać historię kieleckiego Rynku

Lidia Cichocka
- Od razu, na początku prac wyszło więcej niż się spodziewałem, bo najprawdopodobniej mamy w wykopie pozostałości kieleckiego ratusza - mówi archeolog Waldemar Gliński.
- Od razu, na początku prac wyszło więcej niż się spodziewałem, bo najprawdopodobniej mamy w wykopie pozostałości kieleckiego ratusza - mówi archeolog Waldemar Gliński. A. Piekarski
Choć prace badawcze na kieleckim Rynku jeszcze się nie rozpoczęły, naukowcy już proszą mieszkańców miasta o pomoc.

- Być może ktoś ze starszych osób pamięta jak wyglądał zbiornik przeciwpożarowy wybudowany przez Niemców na Rynku - apeluje archeolog Waldemar Gliński.
Jak pisaliśmy w sobotnim wydaniu Echa Dnia fundamenty starego ratusza już są widoczne w wykopie pod fontanną na kieleckim Rynku. Naukowcy, którzy mają tam prowadzić badania archeologiczne czekają na usunięcie gruzowiska, czuwając jednocześnie by robotnicy nie uszkodzili fragmentów starego magistratu.

JEŚLI PAMIETASZ...

- Być może ktoś ze starszych kielczan pamięta jak wyglądał zbiornik przeciwpożarowy wybudowany przez Niemców na Rynku - apeluje prowadzący badania Waldemar Gliński. - Może ktoś był przy wykonywaniu tych prac w 1943 roku i pamięta, co było widoczne w wykopie. Prosiłbym też o kontakt osoby, które pamiętają czas budowy fontanny, bo na dobrą sprawę nie znamy nawet dokładnej daty jej powstania. Wraz z Janem Główką (dyrektor Muzeum Historii Kielc) zastanawialiśmy się, kiedy to było - zapewne w końcu lat 50., a nie tuż po wojnie. Może żyje ktoś z wykonawców, także jego wspomnienia mogą okazać się cenne - mówi Gliński.

CZTERY NAROŻNIKI

W ubiegły czwartek rozpoczęto usuwanie niecki fontanny.
- Przypuszczałem, że po jej wyjęciu oczyścimy profile i zastanowimy się co dalej, a tymczasem na dzień dobry odsłonięto wszystkie cztery narożniki budynku, który najprawdopodobniej jest ratuszem - mówi Gliński.

Gdzie był zlokalizowany ratusz wiemy z artykułu Janusza Kuczyńskiego, który w roczniku Muzeum Narodowego z 1990 roku zamieścił szkic fundamentu na podstawie rysunku wykonanego w 1943 roku. Wykorzystując XVIII wieczne inwentarze zrekonstruował też rozkład pomieszczeń z charakterystyczną wieżą przylegającą do ratusza. Teraz potrzebne jest dokładne opracowanie źródłowe, bo tak naprawdę o ratuszu wiemy niewiele.

BADANIA POTEM REMONT

W najbliższych dniach teren w wykopie zostanie uporządkowany, oczyszczone zostaną profile ścian. Potem trzeba ustalić gdzie znajdowała się wieża - przy okazji usuwania jednej ze studzienek ukazały się potężne kamienie, które mogą być tylko gruzem z lat 50., ale mogą być pozostałościami wieży (przy ścianie od strony Sołtyków). Tempo prac zależy od pogody, jeśli zacznie padać, trzeba będzie je wstrzymać. Badania na Rynku poprzedzą jego generalny remont.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie