Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola będzie mieć… wirtualny cmentarz

Ewa Bożek
Piotr Banaczyk z "Memento” prezentuje projekt strony wirtualnego cmentarza.
Piotr Banaczyk z "Memento” prezentuje projekt strony wirtualnego cmentarza. E. Bożek
W Stalowej Woli od 1 listopada będzie działać wirtualny cmentarz.

Każdy będzie mógł na stronie internetowej tego cmentarza umieścić wirtualny nagrobek swojej najbliższej zmarłej osoby, zapalić wirtualną świeczkę i postawić na internetowym grobie wirtualny wieniec czy kwiaty.

Strona z wirtualnym cmentarzem ruszy na witrynie internetowej Zakładu Pogrzebowego "Memento", który zarządza cmentarzem komunalnym w naszym mieście.

POMYSŁ SIĘ PRZYJĄŁ

- Tego typu strony z powodzeniem funkcjonują między innymi w Warszawie czy Poznaniu. Stąd pomysł, żeby zaproponować takie novum także mieszkańcom Stalowej Woli - mówi Piotr Banaczyk, współwłaściciel stalowowolskiego Zakładu Pogrzebowego "Memento". - Z wirtualnego cmentarza, w miastach gdzie on już funkcjonuje korzysta wiele takich osób, które nie mogą osobiście odwiedzić grobu zmarłej osoby, a chcą w jakiś sposób zaakcentować, że pamiętają o niej - dodaje.
Wirtualny cmentarz jest też dla osób, które nie wiedzą, gdzie znajduje się grób ich bliskich osób, jak na przykład pradziadków. Stworzenie dla nich wirtualnego grobu ma zrekompensować brak fizycznego grobu.

- Wiele osób w takich przypadkach ma potrzebę i poczucie obowiązku do zachowania pamięci o przodkach - przyznaje Banaczyk.

POMOŻE ODLEŹĆ ZMARŁYCH

Wirtualny cmentarz ma spełniać jeszcze inną rolę. Każdego wpisanego z nazwiska i imienia zmarłego dzięki stronie będzie można odnaleźć już na prawdziwym cmentarzu.

- Wiele osób pyta nas gdzie mogą być pochowani ich krewni lub znajomi. Pierwotnie planowaliśmy zrobić w Internecie ewidencję wszystkich zmarłych ze wskazaniem, gdzie znajdują się ich nagrobki, ale spotkałem się ze sprzeciwem niektórych osób. Stwierdziły, że może one nie życzyłyby sobie, żeby każdy wiedział gdzie, na stalowowolskim cmentarzu jest pochowany ich krewny - mówi Banaczyk.
Z sytuacji wybrnął on w ten sposób, że udostępnia wszystkim możliwość wpisania zmarłego krewnego do wirtualnego cmentarza, a po tym wpisie będzie można na mapie cmentarza odnaleźć jego grób. Potem wystarczy tylko kierując się mapą odnaleźć grób na rzeczywistym cmentarzu.

Przy każdym zapaleniu wirtualnej świeczki na wirtualnym cmentarzu, czy złożeniu wieńca na grobie pojawi się wpis, kto to zrobił. Wówczas na przykład rodzina zmarłej osoby będzie widzieć, kto o niej pamięta.

Pomysłodawcy strony nie wykluczają, że jeśli się ona przyjmie, to w przyszłości, po złożeniu zamówienia, na nagrobkach pojawią się nie tylko świecie, czy kwiaty wirtualne, ale również te prawdziwe na rzeczywistym nagrobku. Na początku wszystkie usługi będą bezpłatne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie