Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie Fundacja Kultury Beldonek ratująca dziedzictwo Ponidzia?

Irena Imosa
Pałac Wielopolskich w Chrobrzu nadal nie ma statutu muzeum i jest jedynie Szkolnym Ośrodkiem Dziedzictwa Kulturowego, co krępuje prowadzenie działalności zawartej w celach Fundacji Beldonek.
Pałac Wielopolskich w Chrobrzu nadal nie ma statutu muzeum i jest jedynie Szkolnym Ośrodkiem Dziedzictwa Kulturowego, co krępuje prowadzenie działalności zawartej w celach Fundacji Beldonek. I. Imosa
Jest pomysł utworzenia fundacji wspierającej pałac Wielopolskich w Chrobrzu i przypominającej dorobek Adolfa Dygasińskiego.

Fundacja Kultury Beldonek - to ma być lekarstwo na rozwój, a przede wszystkim ratowanie dziedzictwa kulturowego Ponidzia.

Działalność fundacji koncentrować ma się w Pałacu Wielopolskich, w którym mieści się Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnej Ponidzia.

Rok Dygasińskiego

Na czele grupy inicjatywnej dążącej do utworzenia fundacji stanęli eurodeputowany Czesław Siekierski i kustosz ośrodka, poeta Adam Ochwanowski. Fundacja ma nosić nazwę Beldonek, pochodzącą od tytułu sztandarowego dzieła Adolfa Dygasińskiego - ojca polskiego naturalizmu, którego 170 rocznicę urodzin obchodzić będziemy w 2009 roku.
Dygasiński urodził się w Niegosławicach, czyli krok od Pałacu Wielopolskich. - Chcemy wystąpić z wnioskiem do marszałka województwa o ogłoszenie 2009 roku Rokiem Adolfa Dygasińskiego i doprowadzić do wznowienia wydania dzieł piewcy Ponidzia, bo po II wojnie światowej taka rzecz nie miała miejsca.

Przede wszystkim pragniemy, aby wszystkie ścieżki, które przemierzają miłośnicy historii, przyrody, kultury i tradycji prowadziły do Chrobrza. Chcemy też odsłonić w Niegosławicach obelisk poświecony Dygasińskiemu, zorganizować konkurs literacki na opowiadania i cykl wierszy pod hasłem "W krainie Beldonka" oraz szereg innych imprez dla upamiętnienia zarówno postaci pisarza jak i rocznicy - mówi Adam Ochwanowski.

Chronić dobra przodków

- Należy chronić i dbać o dobra pozostawione przez naszych przodków. Fundacja Beldonek pozwoli pozyskiwać pieniądze na ochronę naszego dziedzictwa i gorąco popieram tę inicjatywę - mówi Czesław Siekierski, posiadacz honorowej legitymacji numer 1 Ponidziańskiej Loży Sponsorów.

W Chrobrzu zorganizowano już robocze spotkanie europosła Czesława Siekierskiego z wojewódzkim konserwatorem zabytków Januszem Cedro i Adamem Ochwanowskim. Europoseł zadeklarował przekazanie pieniędzy na ratowanie zabytkowej kapliczki z 1632 roku w Niegosławicach, ale podobnych zabytków na Ponidziu, które natychmiast trzeba ratować jest mnóstwo i temu głownie ma służyć fundacja Beldonek.

Statut gotowy

Cele Fundacji Beldonek zawarte w statucie fundacji sprowadzają się do przywrócenia świetności pałacowi Wielopolskich z jego zbiorami, pielęgnowanie dorobku kulturalnego i szeroka współpraca z organizacjami prowadzącymi działalność kulturalną, muzealniczą, oświatową, naukową a także prowadzenie działalności popularyzatorskiej i wydawniczej.

Fundacja chce organizować wystawy, sesje naukowe, prowadzić działalność badawczą, edukacyjną i współpracować ze wszystkimi instytucjami, które są tożsame z celami Fundacji Beldonka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie