Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Średniowieczne miasteczko w Chęcinach

Lidia Cichocka
Na płycie rynku widoczne są ślady (zaznaczone na kolorowo) po rowach, wgłębieniach. Mogą to być pozostałości po robotach górniczych. Na zdjęciu Andrzej Gołembnik, archeolog.
Na płycie rynku widoczne są ślady (zaznaczone na kolorowo) po rowach, wgłębieniach. Mogą to być pozostałości po robotach górniczych. Na zdjęciu Andrzej Gołembnik, archeolog. Ł. Zarzycki
Chęciny - świętokrzyska perła - odzyskają blask. Są pieniądze na przebudowę miasta i zamku.

Plany modernizacji średniowiecznego miasteczka są potężne, zakładają całkowitą przebudowę obu rynków, budowę parkingów i ciągów pieszych, a także prace w chęcińskim zamku.

- Architekci przyjęli nasze założenia, by turyści zdążający do zamku przechodzili przez miasto - mówi burmistrz Robert Jaworski. - Dlatego parking dla autokarów znajdować się będzie koło kościoła Franciszkanów, a dla samochodów osobowych na dolnym rynku. Z parkingów specjalne ścieżki poprowadzą na górny rynek, który ma służyć odpoczynkowi i zabawie. Tu będą niewielki amfiteatr, ławeczki, kafejki.

PO PIERWSZE WYKOPALISKA

Koncepcja została wstępnie przyjęta przez urbanistów, jednak przed ostatecznym "przyklepaniem" projektu zażądano badań archeologicznych rynku. By nie paraliżować życia w miasteczku wykopy zlokalizowano na zielonym placu w centrum rynku. W miniony czwartek Andrzej Gołembnik, rzeczoznawca ministra kultury i sztuki w dziedzinie metodyki i metodologii archeologicznych badań wykopaliskowych, zreferował wyniki trwających miesiąc prac. Zaskoczeniem dla zebranych był pokaz zdjęć lotniczych, wykonanych z balonu, na których przy zastosowaniu nowoczesnych technik widać to, czego nie widać z ziemi, na przykład ślady wykopów - zagłębień na rynku.
- W jednym z trzech wykopów znaleźliśmy pozostałości czegoś, co mogło być piwnicą, wydobyliśmy srebrną monetę, po oczyszczeniu potwierdzimy czy pochodzi ona z czasów Jagiellonów, i wiele fragmentów naczyń - referował Gołembnik. Niestety, warstwa ziemi jest zbył płytka, a niwelacja terenu dokonana za czasów Potockiego w XIX wieku sprawiły, że świadków przeszłości jest niewiele. Ślady po wykopach mogą być pozostałościami po dawnych pracach górniczych.

ZAMEK JAK Z BAJKI

Prace na rynku nie będą kontynuowane, ale potężne wykopaliska czekają zamek. - Otrzymaliśmy 6,5 miliona złotych na jego rewitalizację - nie ukrywa radości burmistrz. - W dwóch etapach zmienimy otoczenie zamku i samą twierdzę.

W przyszłym roku rozpocznie się remont parkingu za zamkiem oraz drogi do zamku: pojawią się stylowe latarnie, ławeczki. Wybudowane też zostaną szalety. W zamku rozpoczną się prace archeologiczne, na które zarezerwowano 300 tys. zł, jest więc spora szansa, że jeśli tylko coś znajduje się w ziemi, to zostanie wydobyte.
W 2010 roku przyjdzie kolej na większe prace. W górnym zamku zostaną odbudowane kaplica i dawny skarbiec. Burmistrz chciał, by w piwnicach umieścić kawiarenkę, ale ten pomysł nie podoba się konserwatorowi zabytków.

- Nam zależy, by zamek żył, by turyści, którzy tu wejdą, mieli coś innego do zrobienia niż tylko podziwianie widoków - wyjaśnia burmistrz. To z myślą o nich w dolnym zamku chce postawić stragany w dawnym stylu dla rzemieślników, artystów ludowych, ławki z drewnianych bali, repliki armat. Planuje także odbudowę i zabezpieczenie studni, która zgodnie z legendą ma być połączona lochem z rynkiem. W wieży mają się odbywać wystawy.

Oczywiście zarówno wzgórze zamkowe, jak i zamek doczekają się profesjonalnej iluminacji, podświetlone zostaną mury, na których latem pojawia się duch Białej Damy, wieże, a także ścieżki prowadzące na górę. W pobliżu zamku będą cyklicznie odbywać się imprezy plenerowe, takie jak "Oblężenie chęcińskiej warowni", połączone z pokazami walk bractw rycerskich oraz pokaz średniowiecznego rzemiosła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie