Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrowiec > ZS nr3 w setce najlepszych szkół w kraju

/an/
Najlepsi uczniowie z dyrektorem szkoły Czesławem Golisem i profesorem Radosławem Moskalem, od lewej - Hubert Kasprzyk, Tomasz Kaczor, Marcin Kucharczyk, Konrad Lewikowski, Mateusz Rusak.
Najlepsi uczniowie z dyrektorem szkoły Czesławem Golisem i profesorem Radosławem Moskalem, od lewej - Hubert Kasprzyk, Tomasz Kaczor, Marcin Kucharczyk, Konrad Lewikowski, Mateusz Rusak.
Zespół Szkół nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim (byłe Technikum Hutniczo-Mechaniczne) znalazł się w setce najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w kraju.

Wyniki rankingu zostały ogłoszone przez "Perspektywy" i "Rzeczpospolitą".

Zasługa uczniów i doświadczonej kadry

Uczniowie i pracownicy Zespołu Szkół nr 3 liczyli na dobre miejsce w rankingu, ale tak wysoka pozycja okazała się dla wszystkich zaskoczeniem. Szkoła znalazła się na 93 miejscu w kraju i okazała się najlepsza w powiecie ostrowieckim. - To zasługa uczniów, którzy brali udział w olimpiadach pod okiem doświadczonej kadry - mówi dyrektor szkoły Czesław Golis. - Nasi nauczyciele cały czas podnoszą swoje kwalifikacje. Dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego mogliśmy w ostatnim czasie kupić wiele ciekawych i potrzebnych urządzeń dydaktycznych. Poziom nauki cały czas wzrasta, przynajmniej w przedmiotach zawodowych.

Miejsce w pierwszej setce rankingu wywalczyli tak świetni olimpijczycy, jak finalista olimpiady wiedzy technicznej Wojciech Pożoga, finalista olimpiady wiedzy o wynalazczości Tomasz Strąpoć, laureaci olimpiady innowacji technicznych - Krzysztof Chmielowiec, Marcin Kucharczyk, Michał Kucharczyk, Emil Buczkowski, finaliści olimpiady - Mateusz Rusak, Tomasz Kaczor. Wysoka pozycja szkoły to także zasługa nauczycieli, którzy przygotowywali swoich wychowanków: Radosława Moskala, Roberta Wardy, Roberta Krawczyka i Michała Gajewskiego.
Profesor Radosław Moskal cieszy się z osiągnięć wychowanków. Wyjaśnia, że do rankingu dołączono dwie olimpiady, w których biorą udział uczniowie. Rangę turnieju młodych mistrzów techniki, w którym przed dwoma laty uczniowie zajęli I miejsce w Polsce, przejęła olimpiada innowacji technicznych. To w niej w ubiegłym roku dwie ekipy chłopców zostały laureatami, jedna otrzymała wyróżnienie.

W turnieju wiedzy o wynalazczości, obecnie olimpiadzie, występowało trzech chłopców. Uczeń szkoły zajął II miejsce w województwie, nie przeszedł dalej do ścisłego finału. W olimpiadzie wiedzy technicznej Wojciech Pożoga zajął 14 miejsce w Polsce, zabrakło mu 5 punktów, by zostać laureatem. - To wszystko sprawiło, że nasza szkoła znalazła się w rankingu - podkreśla profesor.

Chcą podtrzymać dobrą passę

W tym roku szkoła też chce podtrzymać dobrą passę i już ma kilku uczniów, którzy przygotowują się do zmagań o tytuły najlepszych w kraju. Będą startować w trzech olimpiadach elektronicznych: olimpiadzie wiedzy technicznej, olimpiadzie euro elektra. Wyróżniają się uczniowie: Wojciech Pożoga, Hubert Kasprzyk, Marcin Kucharczyk, Mateusz Rusak. Do olimpiady innowacji technicznych przygotowują się: Tomasz Kaczor, Konrad Lewikowski, z klasy czwartej - Radosław Chuchała, Michał Kucharczyk, Michał Leśkiewicz, Michał Chamera, Łukasz Rogala.

W rozmowie z reporterem "Echa" uczeń Hubert Kasprzyk opowiada, że liczy na dobre miejsce w finale okręgowym olimpiady euro elektra w Lublinie i olimpiadzie wiedzy technicznej. - To polega na rozwiązywaniu zadań i znajomości teorii - opowiada. - Dodatkowo biorę udział wspólnie z Wojciechem Mazurkiem w olimpiadzie innowacji technicznych. Przygotowujemy prace dydaktyczną i do maja musimy ją wykonać.

Tomasz Kaczor chce przygotować sterownik oświetlenia na olimpiadę innowacji technicznych. Marcin Kucharczyk przygotowuje się do euro Elektry, olimpiady wiedzy technicznej i olimpiady innowacji technicznych. Ma największe sukcesy wśród obecnych uczniów szkoły, od ubiegłego roku posiada indeks na studia wyższe. Na olimpiadę innowacji technicznych przygotował z bratem w ubiegłym roku projekt "Wirtualna ziemia". Konrad Lewikowski pracuje z kolegą nad sterownikiem kart chipowych na olimpiadę innowacji technicznych. Do kilku olimpiad przygotowuje się Mateusz Rusak.

Co najmniej dwóch laureatów lub finalistów

W rankingu najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w kraju, oprócz Zespołu Szkół nr 3, na 150 miejscu znalazło się II LO imienia. Joachima Chreptowicza, na 261 - III LO
imienia Władysława Broniewskiego.

W XI edycji ogólnopolskiego rankingu 2009 r. znalazły się 384 szkoły, które miały
co najmniej dwóch laureatów lub finalistów olimpiad szczebla centralnego. To musi być olbrzymi wysiłek zarówno ze strony uczniów, jak i nauczycieli.
Pierwsze miejsce w rankingu zajęło XIII LO w Szczecinie. To już szóste z kolei zwycięstwo szkoły, która począwszy od 2004 r. nie oddaje miejsca na najwyższym stopniu podium. Kolejne miejsca zajmują placówki, które już od lat znajdują się w pierwszej piętnastce najlepszych szkół: XIV LO imienia Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, V LO imienia Augusta Witkowskiego w Krakowie, I LO imienia Mikołaja Kopernika w Łodzi, III LO imienia Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie