Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie chcą bezrobotnych nawet do darmowych prac

Agata KOWALCZYK [email protected]
Anna Gromska, zastępca dyrektora w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Kielcach: - Prace społecznie użyteczne pozwalają bezrobotnym przygotowywać się na powrót do stałego zatrudnienia. Dziwi mnie, że tak mało firm zgłasza zapotrzebowanie na te prace.
Anna Gromska, zastępca dyrektora w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Kielcach: - Prace społecznie użyteczne pozwalają bezrobotnym przygotowywać się na powrót do stałego zatrudnienia. Dziwi mnie, że tak mało firm zgłasza zapotrzebowanie na te prace. Ł. Zarzycki
Choć wykonują najczęściej roboty, do których chętnych ciężko znaleźć i nie trzeba im płacić, to i tak ofert dla nich brakuje.

Bezrobotni z Kielc, aby nie zapomnieć, jak wygląda dzień osoby zatrudnionej, mogą wykonywać prace społecznie użyteczne. Mało instytucji jednak chce im dać zajęcie.
Bezrobotni, którzy stracili zasiłek i korzystają z pomocy opieki społecznej, mają obowiązek przepracować 10 godzin tygodniowo w ramach prac społecznie użytecznych. Otrzymają za to pieniądze, nie mniej niż 6 złotych za godzinę. Jednak pensja nie jest tu najważniejsze, ale przypomnienie bezrobotnemu, jak wygląda dzień pracy.

Na początku roku instytucje zgłaszają do Urzędu Miasta, ile osób potrzebują i do jakich prac. Bezrobotni są kierowani do przedszkoli, szkół, domów pomocy społecznej, domów dziecka, Kieleckiego Centrum Kultury czy Teatru Kubuś. Najczęściej wykonują prace porządkowe w pokojach i wokół budynków, a jeśli mają odpowiednie kwalifikacje, to prace administracyjne.
ZA DARMO I NIE CHCĄ

- W tym roku zgłosiło się 20 firm, które potrzebują 33 bezrobotnych. To mniej niż w ubiegłych latach, ale w trakcie roku możemy zwiększyć plan, jeśli będzie taka potrzeba. Dla firm jest to wygodna forma zatrudnienia, ponieważ nie obciąża ich budżetu płac. Pensje refundują miasto i miejski urząd pracy - informuje Bogdan Opałka, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Kielcach. - Propozycje możemy przyjąć tylko od instytucji nie nastawionych na zarobek.

OFERTY NIE DLA WSZYSTKICH

Bezrobotny, który jest kierowany do takiej pracy, musi mieć zaświadczenie od lekarza, że nadaje się do niej. Jeśli otrzyma propozycje i odmówi, to straci ubezpieczenie zdrowotne na trzy miesiące. - Ofert takiej pracy jest mało, więc kierujemy do niej osoby, które chcą pracować. Nasi pracownicy znają podopiecznych i wiemy, kogo wybrać - przyznaje dyrektor Gromska.
Jednak co roku kilka osób kierowanych do prac społecznie użytecznych traci i to zatrudnienie z powodu nadużywania alkoholu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie