Jesteś tu: Strona główna Porady Artykuł

Kopiujemy kluczyk do samochodu

Dodano: 25 stycznia 2009, 0:05 Autor:

Można dorobić go z innego, wykonać na podstawie zamka w drzwiach bądź też zamówić u producenta pojazdu.
Zamówienie u dilera Peugeot kluczyka bez pilota do modelu 206 wiąże się z wydatkiem około 280 złotych. Kluczyki z pilotem są droższe.

Zamówienie u dilera Peugeot kluczyka bez pilota do modelu 206 wiąże się z wydatkiem około 280 złotych. Kluczyki z pilotem są droższe.

Strata kluczyka do samochodu może być sporym problemem. Jego dorobienie jest możliwe, ale jest trudniejsze, a co za tym idzie kosztowniejsze niż na przykład klucza do zamka w drzwiach.

Kluczyki do samochodów są bardzo różne. Niezależnie jednak od typu i kształtu w razie potrzeby dorobić można każdy rodzaj kluczyka.

WZORZEC LUB KOD

Sprawa jest prosta jeśli posiadamy zapasowy kluczyk. Wówczas wykonanie jego kopii nie będzie skomplikowane, zajmie tylko kilka minut.

Nieco dłużej trwa dorobienie kluczyka z immobiliserem, czyli elektronicznym zabezpieczeniem, kodem zapisanym w kluczyku, który w momencie uruchamiania pojazdu jest porównywany z kodem zapisanym w czytniku i jeśli się zgadza umożliwia "włączenie” auta.

W takim przypadku niezbędny jest kluczyk-wzorzec, z którego można sczytać, skopiować, a następnie zaprogramować kod w dorabianym kluczyku. Bądź też kod immobilisera, który jest niepowtarzalny, indywidualny dla każdego egzemplarza auta. W niektórych przypadkach kluczyk można również dorobić na podstawie zamka w drzwiach auta lub stacyjki.

- Trudno mówić o cenach tego typu usługi, ponieważ na rynku jest kilka tysięcy typów kluczyków. Są między innymi kluczyki jednostronne, dwustronne, grawerowane, nawiercane, płaskie i okrągłe. Rozpiętość kosztu dorobienia kluczyka jest więc indywidualną kwestią. Jeden kluczyk można dorobić za kilka złotych, a wykonanie innego może kosztować nawet 500 złotych - mówi Marek Kołodziejczyk, właściciel jednego z zakładów dorabiających kluczyki do samochodów.

TYLKO DILER

Jeżeli natomiast nie posiadamy klucza zapasowego, tak zwanej matki, oraz kodu immobilisera niezbędna jest wizyta u dilera.

- W takim przypadku można oczywiście dorobić kluczyk. Zamawia się go u producenta, jest dobierany do konkretnego egzemplarza samochodu. Ceny takiej usługi są różne, zależą między innymi od modelu i roku produkcji auta, a także od typu kluczyka - informuje Dariusz Stanik z firmy M i R Prasek, autoryzowanego dilera Peugeot w Radomiu.

Taka procedura uzyskania kluczyka trwa oczywiście najdłużej z wszystkich sposobów dorobienia kluczyka. Przeważnie zajmuje co najmniej kilka dni, może się jednak zdarzyć, że na kluczyk z fabryki trzeba będzie czekać nawet kilka tygodni. Jest też dość droga, bo wiąże się z wydatkiem od 200 do 500 złotych.

- Jeśli natomiast straciliśmy wszystkie kluczyki, jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wymiana zamków w pojeździe. Może się bowiem okazać, że złodziej bądź też osoba, która znalazła kluczyk, skorzysta z niego i ukradnie auto - radzi Dariusz Stanik.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-164-279

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.