Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odważny i zawsze wierny - nagroda dla księdza infułata Józefa Wójcika

Kazimierz CUCH [email protected]
Mszę odprawiało dwóch biskupów i kilku infułatów
Mszę odprawiało dwóch biskupów i kilku infułatów K. Cuch
Ksiądz infułat Józef Wójcik, proboszcz parafii św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie otrzymał w sobotę nagrodę "Animus et semper fidelis" (Odważny i zawsze wierny).

W tym roku są trzy takie nagrody w Polsce i uroczyście zostały wręczone właśnie w Sucheniowie. Razem z naszym księdzem infułatem taką nagrodę otrzymali w Suchedniowie: senator Czesław Ryszke i były minister ochrony środowiska Jan Szyszka. Nagrodę przyznaje Polskie Stowarzyszenie Morskie-Gospodarcze imienia Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni. Nagroda jest honorowa, bez gratyfikacji.

OLEWNIK W SUCHEDNIOWIE

Rozpoczęto uroczystą, koncelebrowana mszą św. w kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła. Odprawiło ja dwóch biskupów i kilku księży infułatów. Obecni byli laureaci nagrody i wiele osób z pierwszych stron gazet w Polsce.

W sposób szczególny honorowano w Suchedniowie Włodzimierza Olewnika, ojca porwanego i zamordowanego Krzysztofa Olewnika. Na tym spotkaniu- jak mówiono- jego osoba symbolizowała stan polskiego wymiaru sprawiedliwości. Byli świętokrzyscy parlamentarzyści Maria Zuba i Andrzej Bętkowski oraz Joachim Brudziński, bardzo znany poseł z Prawa i Sprawiedliwości. Wielu było zdziwionych, że pan poseł jest tak wysoki. Jako jedyny na tej uroczystości miał fantazyjnie, modnie zawiązany szalik. Prawie w komplecie stawiły się władze powiatu skarżyskiego oraz miasta i gminy Suchedniów. Były delegacje środowisk morskich z Gdańska, Gdyni i Szczecina, wielu prawicowych działaczy.
Homilię wygłosił ksiądz infułat Józef Wójcik, proboszcz parafii w Suchedniowie, jeden z laureatów nagrody. Przypomniał w niej 69 rocznicę rozpoczęcia przez służby stalinowskie wywozu Polaków na Syberię i swoje "doświadczenia" z wymiarem sprawiedliwości w PRL. Wspomniał o swoich współczesnych kontaktach z Polakami na Syberii, w Krasnojarsku.

NAGRODA, KONFERENCJA, OBIAD

Po mszy w Ośrodku Kultury Kuźnica w Suchedniowie odbyła się uroczysta konferencja naukowa, z okazji 89 rocznicy zaślubin Polski z morzem i 69 rocznicy pierwszej masowej wywózki Polaków na Sybir. Poprowadzili ją przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Morskiego imienia Eugeniusza Kwiatkowskiego.
Nastepnie trzem laureatom wręćzyli honorowe nagrody. Osobistymi wspomnieniami z deportacji na Syberię, w 1940 roku podzielił się z zebranymi Wiesław Haciski, który był wtedy dzieckiem.

Spotkanie zakończyło się wspólnym obiadem w hotelu i restauracji Paradiso w Suchedniowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie