Jesteś tu: Strona główna Porady Artykuł

Jak uratować sfilcowany sweter?

Dodano: 5 marca 2009, 2:00 Autor:

Sweter po praniu jest dwa rozmiary mniejszy. Co wtedy robić? Przed takim dylematem niejedna pani domu stanęła nie raz. Przypominamy stare sposoby, które mogą pomóc uratować ulubiony strój.
Jak uratować sfilcowany sweter?

(fot. archiwum)

Przede wszystkim, jeśli chcemy, by swetry z wełny owczej, angory, alpaki czy moheru dłużej nam służyły, lepiej prać je ręcznie w chłodnej wodzie i bez wirowania. Należy moczyć je w letniej lub zimnej wodzie z dodatkiem płatków mydlanych lub specjalnych środków do prania wełny, przy tym ważne jest, aby nie pocierać, jedynie delikatnie ugniatać sweter. Temperatura wody zawsze musi być mniej więcej taka sama, wełniane swetry nie lubią za dużych różnic temperatur. Tkaninę należy suszyć na płaskiej powierzchni, najlepiej na rozłożonych ręcznikach, niezbyt mocno odciśniętą.

Kiedy jednak dojdzie do tego, że sweter się skurczy, to jest kilka sposobów, żeby przywrócić mu kształt. Ale uwaga, sposoby te są skuteczne, jeśli włókna nie straciły zupełnie elastyczności. Gdy dojdzie do "sfilcowania na sztywno”, nic nie da się już zrobić. Takie ubranie można tylko spisać na straty.

Ratunkiem dla swetra jest letnia kąpiel w wodzie z szamponem dla niemowląt. Po około półgodzinnym moczeniu tkaninę trzeba na około trzy godziny namoczyć jeszcze w wodzie z mlekiem - pół szklanki na litr wody. Potem wypłukać w czystej wodzie, bardzo delikatnie odciskając. Tkaninę najlepiej suszyć na ręczniku, ostrożnie naciągając w trakcie suszenia.

Sweter można też potraktować kąpielą fasolową: namoczyć białą fasolę (na pół kilograma trzy litry wody) na noc, rano ugotować ją w tej samej wodzie - uwaga, bez soli - i odcedzić płyn do naczynia. W wystudzonej wodzie z gotowania fasoli przez kilka godzin należy moczyć sweter, od czasu do czasu go ugniatając, a następnie wypłukać kilkakrotnie w czystej chłodnej wodzie, do ostatniego płukania dodając łyżkę stołową płynnej gliceryny - można ją kupić w aptekach - na litr wody.

"Skurczoną” wełnę można też zamoczyć na 20 minut w letniej wodzie z gliceryną (buteleczka 100 mililitrów gliceryny na 4 litry wody). W tym czasie sweter trzeba wygniatać, a potem delikatnie go rozciągnąć, układając płasko do suszenia. Sfilcowany sweter można też wyprasować żelazkiem z parą. Trzeba tylko pamiętać, żeby prasować na lewej stronie i w trakcie prasowania delikatnie naciągać dzianinę, która nie odzyska jednak swojej miękkości. Taki sweter można też zamrozić - trzeba go namoczyć w wodzie, lekko wykręcić w ręczniku, poskładać, owinąć folią aluminiową i na kilka godzin włożyć do zamrażalnika. W trakcie rozmrażania tkaninę należy delikatnie naciągać.

Czytaj więcej o:
  • pranie
  • sfilcowany
  • sweter
  • wełna
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
  • Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy kredyt!​

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-164-279

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.