Jesteś tu: Strona główna Dom Artykuł

Już pora na pierwsze siewy., ale lepiej się nie śpieszyć. Nasiona nie lubią zbyt zimnej i wilgotnej gleby

Dodano: 6 kwietnia 2009, 18:35

Rozpoczał się sezon prac ogrodniczych.

Rozpoczał się sezon prac ogrodniczych. (fot. archiwum)

- Kiedy rozpoczynać siewy? - pytają więc początkujący ogrodnicy. Ziemia nadaje się do uprawy i na tyle, że nie lepi się do obuwia i narzędzi. Różnie może z tym być w różnych miejscach. Właściwy termin rozpoczęcia prac uprawowych można też określić zgniatając grudkę ziemię między kciukiem a palcami wskazującym i środkowym. Jeśli daje się ugniatać, gleba jest zbyt wilgotna do uprawy. Nie zawsze więc warto śpieszyć się z siewem.

Lepiej jak ziemia choć trochę się ogrzeje. Wrzucone w zimną mokrą glebę nasiona mogą gorzej wzejść. Poza tym są bardziej narażone na choroby grzybowe. Ponieważ jednak dni są coraz cieplejsze, pewnie i tak skusimy się na sianie. Aby nie dopuścić do infekcji, wysiewajmy nasiona zaprawione środkami grzybobójczymi. Grządki pod zasiewy należy starannie przygotować. Pamiętając np. o tym, żeby ich powierzchnia była równa. Po deszczu w zagłębieniach będzie zbierać się woda, a jej nadmiar nie służy nasionom i młodziutkim roślinkom.

Rozsada po poplonie
Przed siewem glebę należy spulchnić. Ale nie więcej niż na 5 cm. Najlepiej zrobić to grabkami. Pozwoli to zachować glebie wilgoć, ale jednocześnie pomiędzy jej cząsteczkami powstaną malutkie kanaliki. Niezbędne są one korzeniom młodziutkich roślinek do odpowiedniego wzrostu. Ułatwiają też funkcjonowanie organizmom, poprawiającym jakość gleby. Początkujący działkowcy robią często błąd, polegający na tym, że grządki są na znacznie wyższym poziomie niż ścieżki. Nie należy ich pogłębiać grabkami, a jedynie udeptać na równej powierzchni.

Zaleca się, żeby grządki nie były szersze niż 120 cm, by łatwy był dostęp do rosnących siewek. Jeśli na kawałku działki uprawialiśmy w poprzednim sezonie poplon i przekopaliśmy go jesienią lepiej w tym miejscu zaplanować stanowisko na uprawę roślin z rozsady. W tym miejscy struktura gleby jest jeszcze zbyt luźna i nie służy roślinom z siewu.

Potem w tunelu

Początek wiosny to odpowiednia pora na wysiew grochu, bobu, wczesnych odmian marchwi, pietruszki korzeniowej i naciowej, kopru oraz - oczywiście - rzodkiewki. Zwłaszcza ona początkującemu ogrodnikowi da dużo radości, bo wschodzi szybko i niestraszne jej chłodniejsze dni. Nie trzeba też długo czekać na efekt końcowy w postaci czerwonych smacznych kulek.

Nasiona rzodkiewki wysiewa się płytko i niezbyt gęsto w rzędy oddalone o 15-20 cm. Nie wolno zapomnieć o przerwaniu siewek. Jeśli początkujący ogrodnik tego nie zrobi, będzie miał wprawdzie masę pięknych rzodkiewkowych liści, nadających się na smaczną surówkę, ale same rzodkiewki będą jak niteczki. Zachęcony osiągnięciami, początkujący ogrodnik może zechcieć w kolejnym sezonie uprawiać rzodkiewki, i nie tylko, pod przykryciem z włókniny lub w foliowym tunelu. Ten sposób godny

KILKA RAD

* Koper, sałatę, pietruszkę, rzodkiewkę, marchew dobrze jest wysiewać sukcesywnie. Zapewnimy sobie wtedy możliwość korzystania z młodych roślin w całym sezonie.
* Wysiane nasiona warto przykryć cienką warstwa rozdrobnionego, dobrze rozłożonego kompostu i ugnieść lekko deseczką.
* Cebulę dymkę i groch umieszczamy w ziemi jak najwcześniej, bo potrzebują dużo wilgoci.
* Trudno kiełkujące rośliny, np. marchew, pietruszkę, por, dobrze jest wysiewać z rzodkiewką, która kiełkuje znacznie szybciej i wskaże miejsca rządków. Łatwiej będzie nam wtedy usuwać małe chwasty bez obawy uszkodzenia młodych roślinek.

DOBRANE PARY

Kapusta
Dobrze rośnie w sąsiedztwie cebuli, kopru, rumianku, szałwii. Bielinka kapustnika odstraszają pomidory i aromatyczne zioła (np. szałwia, mięta, tymianek, rozmaryn). Nie należy sadzić kapusty koło truskawek.
Ogórek
Nadaje się znakomicie na roślinę obwódkową na grządce, gdzie rośnie kalarepa, sałata, włoska kapusta, rzodkiewka, karłowy groch. Może też rosnąc w pobliżu fasoli. Hamuje kiełkowanie niektórych roślin.
Dynia
Źle rośnie z ziemniakami, bardzo dobrze w sąsiedztwie kukurydzy.
Fasola
Najbardziej lubi towarzystwo marchwi i pomidorów. Dobrze rośnie z burakami, ogórkami, dynią, selerami, porami. Nie powinno się siać fasoli koło cebuli, czosnku i szalotki.
Groch
Lubi sąsiedztwo rzodkiewki, rzepy, marchwi, ogórków, fasoli. Nie cierpi towarzystwa cebulowych.
Cebula
Dobrze jest wysiewać ją na przemian z marchewką. Cebula odpędza szkodnika marchwi - połyśnicę marchwiankę, marchew zaś szkodnika cebuli - śmietkę cebulankę. Cebula jest też dobrym sąsiedztwem dla truskawek, pomidorów i buraków.
Buraki
Są dobrym sąsiedztwem dla większości warzyw, Źle na nie wpływa fasola tyczna i gorczyca biała.
Rzodkiewka
Rośnie dobrze ze wszystkimi korzeniowymi, strączkowymi i ogórkami. Źle z pomidorami. Smak rzodkiewek jest delikatniejszy, jeśli obok rośnie sałata.
Truskawki
W ich pobliżu nie powinna rosnąc kapusta. Między truskawkowymi rządkami lub na brzegu grządki dobrze jest posadzić groch, sałatę, szpinak, fasolkę. Ściółka z igieł sosnowych i świerkowych poprawie aromat

Czytaj więcej o:
  • ogród
  • warzywa
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-164-279

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.