Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bogusław Wołoszański w Radomiu

bk
Stowarzyszenie Kocham Radom zaprasza na kolejną odsłonę Czterech Pór Książki - Porę Literatury Popularnej, która odbędzie się w dniach 23 - 26 kwietnia. Jednym z gości będzie Bogusław Wołoszański.

Pora Literatury Popularnej w Radomiu rozpocznie się w czwartek, 23 kwietnia o godzinie 17 wykładem Marcina Ryszkiewicza "Karol Darwin i Alfred Wallace o człowieku". (Muzeum imienia Jacka Malczewskiego, Rynek 11).

W piątek 24 kwietnia o godzinie 17 odbędzie się spotkanie z Bogusławem Wołoszańskim, który wygłosi wykład: "Banki i wielkie instytucje finansowe wobec wojny". (Miejska Biblioteka Publiczna, ulica Piłsudskiego 12).

W sobotę, 25 kwietnia, zorganizowany zostanie "Dzień z komiksem". O godzinie 16 rozpoczną się rozmowy z autorami i wydawcami komiksów, wernisaż prac twórców komiksów, bitwa komiksowa oraz kiermasz komiksów. Spotkanie odbędzie się w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, ulica Kopernika 1.

W niedzielę, 26 kwietnia o godzinie 17 organizatorzy "Pory" zapraszają na wykład Jerzego Jarzębskiego: "Lem i literatura popularna: od pedagogiki do przygody poznania". (Muzeum imienia Jacka Malczewskiego, Rynek 11).

Festiwal 4 Pory Książki na celu upowszechnianie czytelnictwa poprzez spotkania z pisarzami, krytykami literackimi oraz różnorakie wydarzenia artystyczne. Odbywa się w kilkunastu największych miastach Polski. Z roku na rok rośnie jej znaczenie na mapie kulturalnej kraju.

W Radomiu po raz pierwszy zagościł wiosną 2008 roku Porą Poezji, zaś jesienią świętowano Porę Prozy. Pora poezji odbyła się już w tym roku, w marcu.

Goście Pory Literatury Popularnej w Radomiu:

Marcin Ryszkiewicz - geolog, ewolucjonista. Absolwent geologii Uniwersytetu Warszawskiego , doktor Uniwersytetu Piotra i Marii Curie w Paryżu. Pracownik Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk. Autor książek popularnonaukowych z dziedzin paleontologii i ewolucji. Tłumacz książek naukowych. Opublikował między innymi"Mieszkańcy światów alternatywnych, czyli historia naturalna rozumu" "Jak zostać człowiekiem - przepis ewolucyjny","Matka Ziemia w przyjaznym kosmosie," "Rozważania o ewolucji i ekologii","4 Miliony lat ewolucji człowieka", "Ewolucja. Od Wielkiego Wybuchu do Homo sapiens," "4 miliardy lat. Eseje o ewolucji".

Bogusław Wołoszański, prawnik, dziennikarz i popularyzator historii. Przez 32 lata pracował w Telewizji Polskiej i zrealizował około tysiąca odcinków programu "Sensacje XX wieku" oraz kilkaset innych (między innymi. "Punkt krytyczny", "Archiwum XX wieku," "To jest historia," "Encyklopedia II wojny światowej". W tym czasie pracował nad książkowym wydaniem "Encyklopedii II wojny światowej", które po 15 latach zbierania materiałów ukazało się w 1997 roku. Wprowadził na antenę telewizyjną programy 7 Dni Świat, Raport.
Program "Sensacje XX wieku" uznany został za najlepszy program w historii Telewizji Polskiej w plebiscycie "Polityki". Autor wielu audycji radiowych. Na postawie jego scenariusza powstał serial "Tajemnica Twierdzy Szyfrów".
Opublikował między innymi; "Sensacje XX wieku" (15 tomów) "Encyklopedia II wojny światowej","Tajna wojna Hitlera", "Tajna wojna Stalina","Tajna wojna Churchilla", "Tamten okrutny wiek","Twierdza szyfrów", "Operacja Talos" i "Sieć - ostatni bastion SS".

Jerzy Jarzębski, wybitny krytyk i historyk literatury. Profesor na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Laureat Nagrody Fundacji Kościelskich oraz Nagrody imienia Kazimierza Wyki. Znawca polskiej prozy współczesnej, zwłaszcza twórczości Witolda Gombrowicza, Brunona Schulza i Stanisława Lema. Członek jury Nagrody Mediów Publicznych w dziedzinie literatury pięknej COGITO oraz Nagrody Literackiej "Nike". Redaktor zbiorowych wydań pism Witolda Gombrowicza i Stanisława Lema oraz autor opracowania edycji utworów Brunona Schulza w serii "Biblioteka Narodowa".
Opublikował między innymi utwory "Gra w Gombrowicza", "Powieść jako autokreacja", "W Polsce, czyli wszędzie. Studia o polskiej prozie współczesnej", "Pożegnanie z emigracją. O powojennej prozie polskiej", "Schulz", "Podglądanie Gombrowicza","Wszechświat Lema", "Proza dwudziestolecia","Natura i teatr.", "16 tekstów o Gombrowiczu".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie