Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piotrówka wejdzie w skład Parku Doliny Rzeki Mlecznej

Barbara Koś
- Teraz wycieczki spoza Radomia przyjeżdżają tu coraz częściej - zaznacza pan Józef Pysiak. - Ale co im mamy tu pokazać?...Owszem, są trzy pale oznaczające grodzisko, jest krzyż... Ale dziś ludzie chcą atrakcji
- Teraz wycieczki spoza Radomia przyjeżdżają tu coraz częściej - zaznacza pan Józef Pysiak. - Ale co im mamy tu pokazać?...Owszem, są trzy pale oznaczające grodzisko, jest krzyż... Ale dziś ludzie chcą atrakcji Fot. Barbara Koś
Przeprowadzono już pierwsze prace geologiczne na Piotrówce w Radomiu, a naukowcy pobrali próbki osadów rejonu rzeki Mlecznej. To dopiero początek przemiany radomskiego grodziska w element Parku Doliny Rzeki Mlecznej.

- Było sporo tych geologów - opowiada Józef Pysiak, społeczny opiekun Piotrówki współpracujący ze Społecznym Komitetem Ratowania Zabytków Radomia.- O , tam zostawiali samochód…pokazuje. - Teraz pojechali, ale przyjadą znów.

Pana Józefa cieszy każdy ruch wokół Piotrówki, którą ma przecież na przeciwko swojego domu.

-Teraz wycieczki spoza Radomia przyjeżdżają tu coraz częściej - zaznacza. - Ale co im mamy tu pokazać?...Owszem, są trzy pale oznaczające grodzisko, jest krzyż... Ale dziś ludzie chcą atrakcji…Bo tak to mówią - eee, po coście nas tutaj przywieźli, skoro tu tylko trawa i piach?...

W słoneczny majowy dzień na Piotrówce pusto. Tylko kilku chłopaków z rowerami.

-My też chcielibyśmy aby tu było ciekawiej - mówią nam Konrad i Bartek. - Jakieś ławeczki, ścieżki dla rowerów…Jeżeli coś się tu zaczęło dziać to tylko możemy się cieszyć.

Będzie park i skansen

19 lutego 2009 roku w Urzędzie Miejskim została podpisana umowa o współpracy naukowej Gminy Miasta Radomia i Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie w sprawie utworzenia Parku Doliny Rzeki Mlecznej.

Współpraca dotyczy działalności badawczo-edukacyjnej z zakresu archeologii na terenie przyszłego Parku Mleczna, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru przyszłego skansenu archeologicznego. Park będzie się składał z dwóch, wzajemnie uzupełniających się części: skansenu archeologicznego i obszarów zielonych, a budowa systemu komunikacji pieszo-rowerowej w tym rejonie sprawi, że park stanie się też łącznikiem scalającym poszczególne części miasta.

Pierwszym etapem prac są rozpoczęte pod koniec kwietnia rozpoznawcze badania geologiczne. Naukowcy już pozyskali kilkanaście próbek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie