Jesteś tu: Strona główna Porady Artykuł

Jak starać się o adwokata z urzędu wyjaśnia prawnik Hubert Kochanowski

Dodano: 11 maja 2009, 10:00 Autor:

Jedno z pytań jakie padło podczas dyżuru prawnika przy głośnym telefonie Echa Dnia dotyczyło wniosku o adwokata z urzędu. Naszym czytelnikom odpowiadał aplikant adwokacki Hubert Kochanowski.
Przy głośnym telefonie Echa Dnia naszym czytelnikom porad udzielał aplikant adwokacki Hubert Kochanowski.

Przy głośnym telefonie Echa Dnia naszym czytelnikom porad udzielał aplikant adwokacki Hubert Kochanowski. (fot. archiwum)

Pod koniec kwietnia mam dość skomplikowaną sprawę sądową. Czy jeszcze mogę wystąpić o adwokata z urzędu? Jestem pielęgniarką, samotnie utrzymuję dziecko, więc nie mam za wysokich dochodów.

- Oczywiście, ze może pani wystąpić do sądu z takim wnioskiem i powinna to pani zrobić jak najszybciej. Wraz z wnioskiem należy złożyć oświadczenie o stanie majątkowym i rodzinnym. Wzory formularza dostępne są w siedzibie sądu a także na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. W nim wykazuje pani swój majątek i swoje dochody. W pisemnej prośbie proszę wykazać jakie są pani stałe wydatki na czynsz, utrzymanie dziecka i równocześnie poprosić o przyznanie adwokata z urzędu, ze względu na skomplikowany charakter sprawy.

To czy sąd przychyli się do pani prośby zależy przede wszystkim od pani sytuacji finansowej. Tylko osoby zwolnione od kosztów sądowych mogą ubiegać się o pełnomocnika z urzędu. Zawsze warto jednak spróbować złożyć taki wniosek. Jeśli zrobi to pani szybko sąd już na najbliższej rozprawie powinien go rozpatrzyć.

Czytaj więcej o:
  • adwokat z urzędu
  • prawnik
  • rady
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
  • Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy kredyt!​

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-164-279

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.