Jesteś tu: Strona główna Dom Artykuł

Ile kosztuje remont łazienki?

Dodano: 27 maja 2009, 1:00 Autor:

Czterometrowa łazienka w starym bloku. Wydawałoby się, że remont nie będzie drogi. Jednak w trakcie prowadzenia prac co i rusz dochodzi coś, co koniecznie trzeba zrobić albo kupić. Jeśli koszty takiej modernizacji zmieszczą się w 10 tysiącach złotych, to jest to w miarę tanio.
Jeśli koszty modernizacji łazienki zmieszczą się w 10 tysiącach złotych, to jest to w miarę tanio.

Jeśli koszty modernizacji łazienki zmieszczą się w 10 tysiącach złotych, to jest to w miarę tanio. (fot. Aleksander Piekarski)

Przede wszystkim ważna jest kolejność prac. W kilkudziesięcioletnim bloku warto wymienić instalację wodną, kanalizacyjną i elektrykę, bo stare sieci nie są już w pełni sprawne. Dopiero potem można szukać glazurkarzy, choć przy remoncie w starym bloku dobrze żeby umieli tynkować i murować.

PIERWSZE SIECI

Hydraulik i elektryk pierwsi wchodzą więc do łazienki. Zwykle za robociznę płaci się im "od punktu", co oznacza, że jeśli mamy dwa punkty oświetleniowe i dwa kontakty, a każdy z nich kosztuje do 50 złotych, to razem z materiałami zapłacimy około 300 złotych za wymianę sieci.

U hydraulika stawka za punkt to średnio 100 złotych, materiały są dużo droższe i bardziej opłaca się wymiana rur na plastikowe: są tańsze, łatwiejsze w obróbce i wytrzymalsze niż rury metalowe. Dobry hydraulik będzie chciał spotkać się z glazurkarzami żeby ustalić na jakich wysokościach i ile ze ściany mają wystawać podłączenia rur do kranu czy do sedesu.

SAME PŁYTKI - TANIOCHA

Koszt samych płytek nie jest duży - na wyprzedażach czy w hurtowniach ceramicznych można znaleźć dobrej jakości płytki już od 20 złotych za metr. Średnia cena krajowych produktów to 35 do 50 złotych za metr. Piękne polerowane gresy czy kamień - około 100 złotych za metr.

Ale jeśli doliczy się do nich robociznę - 35 złotych za położenie metra to średnia cena - kleje i dość drogie fugi, to metr położonych płytek, które tanio kupiliśmy, kosztuje co najmniej 100 złotych.

Najtańsze wanny metalowe czy akrylowe długości 175 centymetrów kosztują już nieco ponad 200 złotych. Jednak za dobrej jakości wannę - z dużą ilością włókna i akrylu - trzeba zapłacić od 500 do 1200 złotych. Podobnie ma się rzecz z kabinami prysznicowymi. Ich cena zależy przede wszystkim od jakości, a tanich rzeczy na przynajmniej kilkanaście lat użytkowania po prostu nie opłaca się kupować, bo tyle nie wytrzymają.

WYKOŃCZENIE WYKAŃCZA KIESZEŃ

Co jeszcze jest drogie w łazience? Na pewno szafki. Do małego pomieszczenia trudno dobrać wielkością gotowe, które są dość drogie. Dwie niewysokie szafki laminowane PCV na wysoki połysk w supermarkecie budowlanym kosztowały 650 złotych. Za zrobione co do centymetra pod wymiar z dobrego materiały zapłaciłam 800 złotych. Jednak trzeba było na nie czekać ponad dwa tygodnie, bo tyle trwa zamówienie u producenta laminowanych drzwiczek.

Drogie są wieszaki na ręczniki czy papier toaletowy, lustra, kinkiety czy kosze na pranie. Nawet szukając wśród tańszych rzeczy, trzeba się liczyć z wydaniem kilkuset złotych. Średnia cena prostego wieszaka na ręczniki z metalu to 70 złotych, ale można kupić nawet takie po ponad 300 złotych.

Koszt remontu starej łazienki

Łazienka ma 4 metry kwadratowe, płytki zostały położone na wysokość 2 metrów dookoła wanny, później schodkami do metra wysokości przy drzwiach. Użyto materiałów dobrej jakości, w średniej cenie.
piecyk gazowy z montażem - 1200 złotych
płytki ścienne: 35 złotych metr kwadratowy, 12 metrów - 420 złotych
płytki podłogowe: 40 złotych metr kwadratowy, 4 metry - 160 złotych
wymiana rur kanalizacyjnych i wodnych z materiałem - 700 złotych
wymiana sieci elektrycznej z materiałem - 250 złotych
materiały do wyrównania ścian i kleje do płytek - 1800 złotych
położenie płytek i robocizna przy przygotowaniu i wyrównaniu ścian - 1700 złotych
wanna akrylowa (bez obudowy) - 540 złotych (obudowa około 300 złotych)
nowa bateria łazienkowa - 350 złotych
sedes - 250 złotych
dwie szafki łazienkowe robione na zamówienie pod wymiar - 800 złotych
lustro 70x50 centymetrów - 80 złotych
farba lateksowa - 80 złotych
chodnik, wieszaki i uchwyt na papier toaletowy - 250 złotych
RAZEM - ponad 8500 złotych

Czytaj więcej o:
  • łazienka
  • remont
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-164-279

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.