Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Makowy dywan na polach i w ogrodach

Opr. /MS/
Maki to najbardziej popularne kwiaty. Nasz rodzimy gatunek -  mak polny jest trudnym do zwalczenia jednorocznym chwastem, przeobrażającym pola zbóż w malownicze czerwone łany.
Maki to najbardziej popularne kwiaty. Nasz rodzimy gatunek - mak polny jest trudnym do zwalczenia jednorocznym chwastem, przeobrażającym pola zbóż w malownicze czerwone łany. archiwum
Przeważnie są krwistoczerwone, ale ich ogrodowe odmiany mają najróżniejsze barwy, oprócz błękitnej. Są nie tylko piękne, ale i łatwe w uprawie.

Maki należą do najbardziej popularnych kwiatów. Nasz rodzimy gatunek to mak polny. Jest trudnym do zwalczenia jednorocznym chwastem, przeobrażającym pola zbóż w malownicze czerwone łany. Niewątpliwie maki są bardzo dekoracyjne, a przy tym mają wyjątkowo małe wymagania. Zapewne wkrótce mak zyska na popularności jako kwiat ogrodowy, tym bardziej że ma już sporo atrakcyjnych odmian: białych, łososiowych i w różnych odcieniach czerwieni, pojedynczych pełnych i półpełnych.

Król rabat

Na przełomie maja i czerwca na rabatach rozkwita przybysz z południowych zboczy Kaukazu - bylinowy mak wschodni. Rozrasta się w szerokie kępy, a średnica jego kwiatów przekracza 20 centymetrów. Po przekwitnięciu zasycha, ale już jesienią zaczynają się tworzyć nowe rozety. Najbardziej efektowna i zarazem najpopularniejsza jest odmiana pojedyncza o płatkach w kolorze monarszej purpury z czarnymi plamkami. Inne, na przykład biała Perrys White, różowa Cedric's Pink, pomarańczowa Marcus Perry, dwubarwna Picotee, niekiedy z powcinanymi płatkami, bywają jednolite lub z barwnym żyłkowaniem. Są też odmiany półpełne Scarlet King i pełne Border Beauty.

Jest dość wymagający. Dobrze rośnie na ciepłej żyznej glebie w miejscach słonecznych i osłoniętych od wiatru. Doskonale komponuje się z wysokimi irysami, popularnymi margerytkami, czyli jastruniami oraz ostróżkami.

Na skalniaku

Kwiaty maku syberyjskiego mogą być białe, żółte, różowe i pomarańczowe. W zależności od odmiany osiąga wysokość od 30 do 80 centymetrów, a średnica jego kwiatów może wynosić od 5 do 12 centymetrów. Do gigantów należy np. Klemscott Giant, zaś najniższe to odmiany z grupy Garden Gnome. Roślina ta dobrze się rozwija w miejscach chłodnych i lekko zacienionych na przepuszczalnych żyznych glebach wapiennych. Niskie odmiany znakomicie nadają się na skalniaki, wyższe zaś na rabaty.

Do miniaturek należy zimozielony mak alpejski. Dorasta do 20 centymetrów, a jego liście mają seledynowy odcień. Kwitnie od maja do sierpnia, zazwyczaj na biało. Ma kwiaty o średnicy 3 centymetrów, a u odmiany Alba mogą być dwukrotnie większe. Kwiaty podobnej wielkości, lecz w żywych odcieniach żółci czerwieni i pomarańczu ma odmiana Summer Brize. Mak ten potrzebuje dobrze zdrenowanej gliniastej ziemi o lekko zasadowym odczynie i ciepłych, słonecznych stanowisk. Oba gatunki są krótkowieczne i z reguły zamierają po dwóch latach uprawy.

Pod nadzorem

Dawniej w ogrodach masowo uprawiany był mak lekarski o szarozielonych liściach i bladoróżowych kwiatach. Ten jednoroczny gatunek dorasta do 120 centymetrów wysokości. To z jego nasion powstają przeróżne wypieki. Ponieważ jednak zawiera bardzo dużo alkaloidów, w Polsce można uprawiać jedynie niektóre jego odmiany i to po uzyskaniu specjalnego zezwolenia. Słoma makowa nie może bowiem dostać się w niepowołane ręce. Dlatego nawet gatunki ozdobne tej rośliny w Polsce zupełnie zniknęły z rabat.

Maki, nie maki

Podobny do maków typ urody prezentuje maczek kalifornijski, pochodzący z Kalifornii i Oregonu. Jest to jednoroczna roślina dorastająca do 20 centymetrów wysokości. Zazwyczaj tworzy pojedyncze pomarańczowe kwiaty o średnicy 5 centymetrów, rzadziej wiśniowe, żółte lub kremowe. Rozkwitają od czerwca do sierpnia, ale otwarte są jedynie przy słonecznej pogodzie. Maczek rośnie na każdej przeciętnej glebie i dobrze znosi niedostatek wody. Ładnie się prezentuje zarówno na rabatach, jak i skalniakach czy murkach kwiatowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie