Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Teatrze Powszechnym młodzież zaprezentowała spektakl "Ujajenie"

Barbara Koś
Fot. Barbara Koś
Doskonale pamiętali role, opanowali podstawy warsztatu aktorskiego - swobodnie poruszali się po scenie i wzbudzili sympatię widowni- na scenie kameralnej Teatru Powszechnego uczestnicy warsztatów teatralnych przedstawili w środę sztukę "Ujajenie".

Dwudziestu podopiecznych Pawła Wiśniewskiego miało nielichą tremę. Na widowni oprócz kolegów, znajomych i rodzin zasiedli też nauczyciele z ich szkół na co dzień widujący swych uczniów w innej roli a także przedstawiciele władz miasta. Czujne oko nastawił też dyrektor Zbigniew Rybka, uważnie obserwując, kogo też wpuścił pod swój dach.

Tremę miała też scenografka, Klara Kostrzewska, bo na widowni siedziała oczywiście jej mama Bożena. A i Paweł Wiśniewski zdawał się polecać reżyserską duszę Losowi : a niech się dzieje, co chce…nie uda się ten "kurnik psychopatów" to jeszcze nie koniec świata.

I udało się! Nie na darmo, jak przypomniał reżyser, próby do spektaklu trwały od lutego…

Zamieniają się w kury

Już to, że sztuka zaczyna się zbiorowym tańcem i ruchem, podczas których młodzi ludzie z lekkością ustawiają i przestawiają drewniane skrzynki pomalowane w pastelowe kolory, napawa nas optymizmem. Bardzo prędko widzimy główne postaci: rycerza Artura, którego gra Magdalena Furmanek oraz jej rumaka- Szatana czyli Wojtka Magierę.

Magda z wdziękiem wciela się w postać męską i dzierżąc miecz szuka ukochanej Marion (Teresa Kowalik).

Znajdzie ją ale za straszną cenę, wyznaczoną jej i jej koniowi przez Aladynę (Kasia Zięba): muszą dać się zamienić w kury.

Jako kury zamknięte w owe pastelowe, niewinne skrzynki, przeżyją wraz z innymi kurami horror i zanim wyjdą na prostą czeka ich wiele cierpień. W świecie kur panują bowiem całkiem ludzkie przywary i wcale niełatwo jest je bohaterom przezwyciężyć. Kiedy się to wreszcie udaje kury i ludzie oddychają z ulgą a widownia bije brawo.

Opanowali technikę sceny

Spektakl według książki Wandy Balickiej powstał podczas warsztatów teatralnych działających w radomskim teatrze pod kierunkiem Pawła Wiśniewskiego, aktora Teatru Powszechnego. Uczestniczyło w nich dwudziestu uczniów radomskich gimnazjów i liceów wybranych w drodze castingu spośród ponad czterdziestu kandydatów!

Teraz ta dwudziestka pokazała, że zapał i praca nie poszła na marne. Jeśli celem warsztatów było zapoznanie młodzieży z podstawami pracy aktorskiej: techniką wymowy, emisją głosu, ruchem scenicznym czy podstawami pantomimy
a przede wszystkim z pracą nad tekstem przedstawiony spektakl pokazał dobre efekty.

Wszystkie Kury, Kurczaki i postaci Ludzi fruwają wręcz po scenie, podają tekst jak z nut, utrzymują właściwe tempo i pokazują, że już pojęli, co to znaczy teatr.
W spektaklu wykorzystano też muzykę wykonaną przez uzdolnionych uczestników warsztatów, którzy grają na wiolonczeli, gitarze i instrumentach klawiszowych.

Poloniści - z rezerwą

Niektórzy pedagodzy mieli jednak zastrzeżenia co do treści spektaklu.

- Bo co z niego wynika? - zastanawiał się Zbigniew Wieczorek, polonista z "Kochanowskiego".. - Poza pokazem czysto technicznym sztuka powinna nieść jakieś głębsze przesłanie. Tylko wówczas nauczymy młodzież teatru. A tak pozostaje jedynie zabawa. Zgrywa…

Ale warsztaty mają być kontynuowane. Jest nadzieja, że przy wyborze następnej sztuki słowa szacownego profesora zostaną wzięte pod uwagę.

Zbigniew Rybka, dyrektor Teatru Powszechnego: - Ten spektakl pokazujemy w dobrym czasie: dobiegł końca rok szkolny i młodzi wykonawcy pokazują efekty półrocznej pracy. Skoro nikt z uczestników warsztatów nie zrezygnował z pracy, to znaczy, że te zajęcia były potrzebne. I cieszę się, że nasze propozycje teatralne kierowane do młodzieży przyjmowane są tak chętnie. Że chodzicie na zrobione z myślą o młodym widzu "Ferdydurke", "Pamiętnik narkomanki, "Króla Edypa"…W nowym sezonie Teatr Powszechny czeka na was nadal.

W przedstawieniu "Ujajenie" grają: Teresa Kowalik (Liceum Plastyczne), Daria Filipowicz (Liceum Muzyczne), Weronika Popowa (Gimnazujm numer 6), Katarzyna Beresińska (Liceum Muzyczne), Paulina Jabłonka (Gimnazjum numer 13), Monika Czapla, Magdalena Furmanek , Martyna Wasil (Liceum imienia Kochanowskiego), Kornelia Szczurowska (Gimnazjum Numer 3),Wojciech Magiera (Centrum Kształcenia Ustawicznego),Filip Pikalski (Liceum imienia Baczyńskiego),Paulina Kozakiewicz (Liceum imienia Chałubińskiego), Katarzyna Zięba (Gimnazjum imienia Jana Pawła II), Patryk Czapla (Gimnazjum numer 23)
Radosław Siara (Gimnazjum numer 23), Mateusz Skuza (Liceum imienia S. Konarskiego),Anna Wołczyńska (Gimnazjum numer 6), Dorota Zaprzalska (V Liceum imienia Traugutta), Karolina Suska (Technikum Hotelarskie) i Ewelina Walczak (Liceum Plastyczne).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie