Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tydzień sztuk wszelakich w Klimontowie

Małgorzata PŁAZA [email protected]
Tegoroczne "Brunonalia" w Klimontowie były bardzo różnorodne. Festiwal poświęcony Brunonowi Jasieńskiemu zauroczył uczestników i gości. Na finał gala i spotkanie z poezją śpiewaną.

Spotkanie w "krainie łagodności" zakończyło "Brunonalia". W Przybysławicach spotkały się w sobotę gwiazdy poezji śpiewanej oraz poeci - ci bardziej doświadczeni i początkujący. Uczestnicy "Brunonaliów" są zgodni w opinii, że była to jedna z ciekawszych edycji festiwalu.

Klimontowski festiwal poświęcony Brunonowi Jasieńskiemu trwał cały tydzień. Wypełniły go koncerty, spotkania z poezją oraz warsztaty twórcze.

OD PUNK ROCKA DO BACHA

Tegoroczna edycja była różnorodna. W programie znalazło się miejsce zarówno na koncert punk rockowy w wykonaniu zespołu Posing Dirt, jak i recital wiolonczelowy z muzyką Bacha. Dagna Krauze z Elbląga sama zgłosiła się do organizatorów i zaproponowała, że zagra w klimontowskim kościele.
Artystka, okazało się, była otwarta również na akcje perfomerskie, jak granie w meleksie jeżdżącym ulicami Klimontowa.

Rozbrzmiewała, oczywiście, poezja śpiewana. Znakomity koncert dał w środę Jarosław Wasik, który zaśpiewał między innymi wiersze Brunona Jasieńskiego.

Podczas tej edycji było dużo Jasieńskiego. Jego twórczość pojawiła się również za sprawą Jacka Majoka, który przedstawił "Słowo o Jakubie Szeli" oraz spotkania "Tribute To Bruno Jasieński" z udziałem sław polskiej poezji, między innymi: Marii Cyranowicz, Jasia Kapeli, Jarosława Lipszyca i Adama Wiedemanna.

JAK NAPISAĆ PIOSENKĘ, JAK ZROBIĆ LALKĘ?

Jak co roku, podczas "Brunonaliów" odbywały się warsztaty twórcze. Dzięki Jackowi Wolszczakowi i Pawłowi Kołodziejskiemu dzieciaki mogły odkryć magię teatru lalkowego.

- Chcieliśmy pokazać dzieciakom, że teatr lalkowy nie jest zarezerwowany dla profesjonalistów, a lalki można zrobić nie tylko w profesjonalnej pracowni, ale i samodzielnie, w domu - mówi aktor Jacek Wolszczak.

Podczas warsztatów dzieci robiły lalki z butelek, puszek i kolorowego papieru. Potem, w oparciu o wiersze Wandy Chotomskiej i Jana Brzechwy, przygotowywały spektakl. Spektakl został przedstawiony na Rynku. Dokonania dzieci zostały zarejestrowane.

- Powstał materiał pokazujący nie tylko sam spektakl, czyli lalki, ale również to, co przed widzem jest ukryte - dzieci przy pracy - opowiada Jacek Wolszczak. - Myślę, że dzięki tym warsztatom dzieci odkryły teatr lalkowy. Ta sztuka, niestety, zanika - dodaje aktor.

W czasie warsztatów muzyczno - poetyckich, prowadzonych przez Joannę Pilarską i Arka Zawilińskiego, młodzi klimontowianie uczyli się, jak z wiersza "zrobić" piosenkę. Wykorzystana została poezja stworzona przez nich samych - wiersze zgłoszone do konkursu zorganizowanego przy okazji "Brunonaliów". - To były niezwykle twórcze zajęcia. Dzieciaki były bardzo aktywne - podkreśla Joanna Pilarska.

Wszystkie wydarzenia festiwalowe nagrywała Telewizja Klimontów, uruchomiona, jak co roku, na czas "Brunonaliów".

POEZJA NA "WICHROWYM WZGÓRZU"

Sobotnia gala wieńcząca "Brunonalia" już po raz drugi odbyła się w Przybysławicach, na terenie Dworu "Na Wichrowym Wzgórzu" Jarosława Paczkowskiego. Podobnie jak rok temu, była świętem dla miłośników poezji.

Uczestnicy imprezy mogli zapoznać się z twórczością laureatów II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "Euterpe na Wichrowym Wzgórzu".

- Staramy się nagradzać wiersze, które wyróżniają się wysokimi wartościami artystycznymi, ale również autorów, którzy dbają o czytelnika, to znaczy piszą wiersze komunikatywne, o ile oczywiście w poezji współczesnej jest to możliwe - mówi Grzegorz Kociuba, przewodniczący jury, poeta.
Na konkurs nadesłano 80 zestawów wierszy z całej Polski. Pierwszą nagrodę otrzymała Izabela Kawczyńska z miejscowości Śniatowa w województwie łódzkim, drugą Robert Miniak z Łodzi, trzecią zaś Arkadiusz Stosur z Krakowa. Wyróżnieni zostali: Jędrzej Kozak z Koszalina, autor ukrywający się pod pseudonimem Ptak Piwniczny z Warszawy i Piotr Zemanek z Bielska - Białej.

Po raz pierwszy zorganizowana została edycja szkolna konkursu. Nagrodzeni zostali: ze szkoły podstawowej - Dominika Adamczyk, Anna Zając i Paulina Pacholczak, z gimnazjum - Małgorzata Cieplińska, Dorota Karwacka i Dorota Garas, z liceum - Karolina Maj, Patrycja Sygnet i Norbert Strójwąs.
Podczas imprezy zaprezentowały się uczestniczki warsztatów muzyczno - poetyckich. Oliwka, Paulina i Julka wraz z Joanną Pilarską i Arkiem Zawilińskim zaśpiewały piosenki stworzone podczas zajęć.

ZNAKOMITE KONCERTY

Potem scena należała do gwiazd. Najpierw do "krainy łagodności" zabrała słuchaczy Lidia Jazgar z zespołem Galicja. Artystka podczas koncertu wspominała swoją współpracę z Piotrem Skrzyneckim i Piwnicą "Pod Baranami". Potem wystąpił również znakomity Jan Kondrak z Lubelską Federacją Bardów.
Artyści uczestniczący w "Brunonaliach" nie kryją, że są zauroczeni atmosferą festiwalu. Joanna Pilarska i Arek Zawiliński rok temu dali w Przybysławicach recital, teraz przyjechali do Klimontowa, aby poprowadzić warsztaty.

- Bardzo miło wraca się na "Brunonalia", zwłaszcza, że tutaj jest tak pięknie. Wichrowe Wzgórze jest niesamowite, trochę odludne, ale jak z bajki - zachwyca się Joanna Pilarska.
Gali patronowało "Echo Dnia".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie